Home BOTA Londër: ish-ministrja muslimane, akuza Johnsonit për intolerancë fetare

Londër: ish-ministrja muslimane, akuza Johnsonit për intolerancë fetare

0
Londër: ish-ministrja muslimane, akuza Johnsonit për intolerancë fetare

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Deputetja britanike Nusrat Ghani pretendon se ajo u shkarkua nga posti i saj ministror në qeverinë konservatore të kryeministrit Boris Johnson, pjesërisht për shkak se besimi i saj musliman shkaktoi bezdi tek kolegët e saj, raportoi Reuters, duke cituar Sunday Times.

Pretendimi ka penguar mandatin e qeverisë së Johnson, e cila po përballet me një krizë për festat e organizuara në Downing Street gjatë karantinës pandemike.

Ghani humbi postin e saj si ministre e Transportit në shkurt 2020. Ajo i tha Times se një anëtar i parlamentit që ushtron disiplinë parlamentare tha se “origjina e saj muslimane” ishte ndër shkaqet në vendimin për të dhënë dorëheqjen.

Mark Spencer konfirmoi se Ghani po fliste për të.

“Këto akuza janë krejtësisht të pasakta dhe unë i konsideroj shpifje”, tha ai në Twitter. “Nuk i kam përdorur kurrë fjalët që më atribuohen”.

Një zëdhënës i zyrës së kryeministrit tha se Johnson ishte takuar me Ghanin për të diskutuar akuzat “jashtëzakonisht serioze”.

“Ai i shkroi asaj dhe shprehu shqetësim serioz, duke i kërkuar asaj që të fillonte procesin e ankesës”, tha zëdhënësi. “Por ajo nuk e bëri atë.”

“Partia Konservatore nuk toleron paragjykime apo diskriminime të çfarëdo lloji,” shtoi ai.

Ministri i Arsimit në Mbretërinë e Bashkuar Nadhim Zahawi tha se akuzat duhet të hetohen.

Zahawi shtoi se “nuk ka vend për islamofobinë apo ndonjë formë racizmi” në Partinë Konservatore, duke thënë se akuzat duhet “të hetohen siç duhet dhe racizmi të hiqet“, raportoi BBC.

Korrespondenti politik i BBC-së, Damian Grammaticas, beson se transmetimi publik i mosmarrëveshjes është një shenjë e tensioneve serioze midis konservatorëve përpara një jave vendimtare për Boris Johnson pasi nëpunësja civile Sue Grey do të përfundojë një hetim për palët e karantinuara.

Disa deputetë konservatorë i kanë bërë thirrje Johnson të japë dorëheqjen pasi ai pranoi se kishte marrë pjesë në një event gjatë bllokimit të parë, megjithëse thotë se besonte se ishte një ngjarje pune.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë