Skip to content

“Lufta kundër bandave”: vendi me 42,000 arrestime në 3 muaj

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Gati 42,000 anëtarë të dyshuar të “Maras”, bandës që po terrorizon El Salvadorin, janë arrestuar që nga “lufta” e shpallur kundër tyre nga Presidenti Najib Boukele tre muaj më parë, njoftoi të enjten Prokurori i Përgjithshëm Naldo Rhodes.

“Sipas numërimit të fundit që u bë mëngjesin e sotëm (dje të enjten), në operacionin në shkallë të gjerë që filloi në fund të marsit janë arrestuar 41,846 të dyshuar”, tha gjyqtari për rrjetin televiziv publik Canal 10.

Prej tyre, 33,258 janë “ndaluar përkohësisht” për gjashtë muaj, pas urdhrave të drejtësisë salvadoriane, 8,588 të tjerë janë në pritje të seancës së tyre të parë gjyqësore, ndërsa 456 janë liruar pasi “nuk kanë lidhje me bandat”, tha ai.

Pasi ka kaluar periudha e parë e paraburgimit prej gjashtë muajsh, prokuroria ka mundësi ta rinovojë edhe për gjashtë të tjerë, shtoi z.Delgado.

Tatuazhet, me të cilat anëtarët e bandës vërtetojnë anëtarësimin e tyre në “Mara”, si dhe sasitë e konfiskuara të drogës janë ndër “provat” që autoritetet kanë në dorë ndaj të dyshuarve, sipas Prokurorit të Përgjithshëm.

Më shumë se një mijë makina që dyshohet se janë blerë me para të pista nga trafiku i drogës ose zhvatja u sekuestruan, duke përfshirë 821 armë zjarri, 8,994 telefona celularë dhe 1.5 milionë dollarë në para, sipas raportit më të fundit të Departamentit të Drejtësisë.

“Maras”, dy më të mëdhenjtë prej të cilëve janë Mara Salvatrouca (MS-13) dhe Barrio 18, kanë rreth 70,000 anëtarë.

Presidenti Buchele thotë se është i vendosur t’i shtypë ata për të zgjidhur problemin e krimit, thotë ai, pasi Salvadori ka regjistruar më parë një nga normat më të larta të vrasjeve në planet, përtej zonave të luftës.

Pas një vale prej 87 vrasjesh në fund të marsit, presidenti shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, duke lejuar policinë dhe ushtrinë masive të arrestonin dhe burgosnin dhjetëra mijëra të dyshuar “Maras”.

Megjithë një mori kritikash për abuzime flagrante të të drejtave të njeriut, fushata e krimit i ka dhënë një rekord popullariteti presidentin 40-vjeçar, në vendin e vogël dhe të varfër të Amerikës Qendrore me 6.5 milion banorë.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë