Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko pretendon se qeveritë e Bjellorusisë dhe Rusisë do të shqyrtojnë mundësinë e hapjes së një linje ajrore në Krime, nga ku qytetarët bjellorusë mund të udhëtojnë jashtë vendit.

“Ukraina na e ka mbyllur hapësirën e saj ajrore. Ne kemi vendpushimin tonë të Krimesë në Miskora, ku njerëzit udhëtojnë shpesh. Unë nuk mendoj se do të jetë një problem për të udhëtuar në shumë vende nga Krimea,” tha Lukashenko, raporton TASS.

Lukashenko theksoi se ekonomia ka qenë gjithmonë themeli i marrëdhënieve midis Rusisë dhe Bjellorusisë, ndërsa organizimi i fluturimeve përmes Krimesë do të kishte gjithashtu një kontekst politik.

Ulje e avionëve Ryanair

Bjellorusia është sanksionuar nga Bashkimi Evropian pas një alarmi të rremë për bombë dhe uljes së detyruar të një avioni Ryanair më 20 maj në Minsk, ku autoritetet bjelloruse arrestuan gazetarin Roman Protasevic, i cili po udhëtonte në të, ndërsa shumë vende evropiane mbyllën hapësirën e tyre ajrore për Bjellorusinë.

Nga ana tjetër, në vitin 2014, Rusia aneksoi gadishullin ukrainas të Krimesë, i cili është ende nën kontrollin e saj, pavarësisht protestave botërore dhe sanksioneve perëndimore.