Lumi del nga shtrati/ Braçe thirrje banorëve: Largohuni me mjete e bagëti, përbën rrezik!

1627201982_brace.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Deputeti i PS, Erion Braçe ka njoftuar se lumi Shkumbin ka dalë nga shtrati në zonën e Çermës së Sipërme, duke rrezikuar jetën e banorëve.

 

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai iu bën thirrje banorëve që të largohen pasi qëndrimi aty përbën rrezik për ta, si dhe të largojnë bagëtinë. Më tej Braçe i bën thirrje qeverisë që të marrë masa, duke ngritur argjinatura mbrojtëse para se të jetë vonë.

 

Postimi i plotë i Erion Braçes:

A DONI ME PER NDRYSHIMET KLIMATIKE?URDHERONI:#LUMI SHKUMBIN PO DEL NGA SHTRATI NE CERME TE SIPERME DHE NE TE GJITHA CERMAT BUZE TIJ!Te shtune, #LUMISHKUMBIN ishte 5 metra poshte, ne shtrat;E hene, tani, #LUMISHKUMBIN po del nga shtrati!Gjithcka prej prurjeve te medha te tij ne pjesen e siperme, Librazh, Elbasan.Dy gjera kam;E para per banoret: Largohuni ju dhe cdo mjet, gjithashtu bageti nga toka prej buzes se lumit deri ne argjinature; QENDRIMI PERBEN RREZIK!E dyta, per Qeverine;Duhet te pergjigjemi sot me masa efektive ndaj ndryshimeve te klimes, vecanerisht ne mbrojtje lumore, argjinatura, lene pergjysem apo demtuar gjate kohes; ARGJINATURA NGA SULZOTAJ DERI NE KULAR ESHTE NE RREZIK!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë