Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re

Presidenti francez Emmanuel Macron dëshiron t’i përmirësojë marrëdhëniet me Türkiyen, siç dëshmohet nga mesazhi i tij drejtuar presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan pas fitores së tij në zgjedhje më 28 maj, tha sot një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme franceze.

Macron është i bindur se Franca dhe Türkiye duhet të bashkëpunojnë për një gamë të gjerë çështjesh, duke përfshirë sigurimin e paqes në Evropë, trajtimin e sfidave në Mesdhe dhe përcaktimin e së ardhmes së aleancës transatlantike, tha Anne-Claire Legendre në përgjigje ndaj një pyetjeje nga Anadolu në konferencën e saj të rregullt për shtyp në Paris.

Gjatë telefonatës së tyre pas zgjedhjeve në Türkiye, dy liderët ranë dakord gjithashtu që të takohen së shpejti, shtoi ajo.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re