Macron pranon më në fund një “terrorizëm francez”

Screenshot_49.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Presidenti francez Emmanuel Macron dënoi masakrën ndaj protestuesve algjerianë në Paris në vitin 1961 si një “krim që nuk mund të justifikohet”, raporton AFP.

Në festimin e 60 -vjetorit të masakrës në brigjet e Senës, Macron u bë presidenti i parë i Francës që mori pjesë në përkujtimin e të vrarëve në aksionin e policisë së Parisit në demonstratat kundër sundimit francez në Algjeri, atëherë koloni.

Në prag të përvjetorit të masakrës, Macron tha se policët francezë qëlluan mbi protestuesit me municion të gjallë dhe se trupat u gjetën në lumë.

“Gati 12,000 algjerianë janë arrestuar dhe transferuar në qendrat e klasifikimit në stadiumin Coubertin dhe gjetkë. Së bashku me shumë të plagosur, disa dhjetëra u vranë dhe trupat e tyre u hodhën në Senë. “Shumë familje nuk kanë gjetur kurrë eshtrat e të dashurve të tyre,” tha Macron.

Ngjarjet u mbuluan për dekada të tëra

Sipas Macron, policia, “brutalisht, dhunshëm, me gjak”, u përplas me protestuesit që protestonin për ndalimin e algjerianëve të dilnin nga shtëpitë pas orës 20:30.

Historianët vlerësojnë se të paktën disa duzina, dhe ndoshta disa qindra, vdiqën më 17 tetor 1961 në Paris. Këto ngjarje janë mbuluar në Francë për dekada të tëra.

Algjeria fitoi pavarësinë në vitin 1962, pas një lufte 8-vjeçare kundër Francës.

Presidenti algjerian Abdelmadjid Tebboune tha të shtunën në mbrëmje se ngjarjet e vitit 1961 “zbulojnë tmerrin e krimeve të tmerrshme kundër njerëzimit që do të mbeten të gdhendura në kujtesën kolektive”.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë