Madagaskari: 114 persona vdesin nga një sëmundje e tmerrshme

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Që nga fundi i gushtit, kur fillimi i sëmundjes (kuga), është shpallur zyrtarisht, të paktën 114 vetë kanë vdekur në këtë vend afrikan, shkruan Al Jazeera, përcjell Kosova Post.
Agjencia e Shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara ka thënë se po rrit përgjigjen e saj ndaj përhapjes së murtajës në Madagaskar, e cila ka vrarë 21 jetë deri më tani.
Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se zyrtarët e Malagasisë në provincën Madagaskar konfirmuan se një trajner basketbolli vdiq nga sëmundja të mërkurën dhe se autoritetet po përpiqen të gjejnë njerëz me të cilët ai ka qenë në kontakt me qëllim që të përshkruajnë antibiotikë për trajtimin e plagëve pneumonike
Organizata Botërore e Shëndetësisë (WHO) ka treguar se është duke i shpërndarë më tej stafit furnizimet e ilaçeve, pasi sëmundja mund të përhapet më tej dhe rastet janë raportuar në disa qytete.
Të paktën 114 persona kanë humbur jetën
Që nga fundi i gushtit, kur sëmundja është shpallur zyrtarisht, të paktën 114 persona kanë vdekur.
Siç raportohet, janë raportuar raste të plagëve pneumonike dhe bubonike (limfatike).
Kollitja shkaktohet nga bakteret yersinia pestis dhe transmetohet nga ajri, nga kontakti personal ose, shumë rrallë, i ndotur nga ushqime të pa gatshme.
Kjo sëmundje ende është në disa pjesë të botës./

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë