Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu inspektoi këtë të premte kushtet e ruajtjes së vaksinave në Institutin e Shëndetit Publik.

 

Ajo dha lajmin se vaksinimi masiv do të nisë të dielën, me imunizimin e grupmoshave +70 vjeç.

 

 “Nga dita e dielë ne do të vijojmë vaksinimin masiv të grupmoshave +70 vjeç, duke organizuar gjithmonë punën me mjekët e familjes dhe qendrat shëndetësore kudo në vend. Ndërkohë që nga sot do të fillojë shpërndarja në të gjithë vendin.”

 

Nga ana tjetër, Drejtoresha e ISHP, Albana Fico tha se të gjitha llojet e vaksinave ruhen në kushte optimale.