Mango (Mangifera indica) kosiderohet si “mbreti i frutave”.

 

Mango kultivohet gjerësisht në Indi, në Azinë Juglindore është kultivuar për më shumë se 4000 vjet. Ka disa lloje mangosh, secila me një shije unike, formë, madhësi dhe ngjyrë.
Ky frut nuk është vetëm i shijshëm por gjithashtu ka një profil të rëndësishëm ushqyes.

Studimet e lidhin mangon dhe lëndët ushqyese të saj me përfitime shëndetësore, si imunitet, shëndeti i tretjes dhe shikimi i përmirësuar, si dhe një rrezik më të ulët për kancer.

 

Një filxhan (165 gram) mango siguron rreth 70% të RDI për vitaminën C – një vitaminë e tretshme në ujë që ndihmon sistemin tuaj imunitar, ndihmon trupin tuaj të përthithë hekurin dhe nxit rritjen dhe riparimin.

 

I pasur me antioksidantë
Antioksidantët janë të rëndësishëm pasi mbrojnë qelizat tuaja kundër dëmtimeve të radikaleve të lira. Radikalet e lira janë komponime shumë reaktive që mund të lidhen dhe dëmtojnë qelizat tuaja.

Mango është një burim i mirë i vlerave ushqyese që rrisin imunitetin. Një filxhan (165 gram) mango siguron 10% të nevojave tuaja të përditshme të vitaminës A (2) faktor kryesore për rritje imuniteti.

Në krye të kësaj, e njëjta sasi e mangos siguron gati tre të katërtat e nevojave të përditshme të vitaminës C. Kjo vitaminë mund të ndihmojë trupin tuaj të prodhojë më shumë qelizat të bardha të gjakut që luftojnë sëmundjet, për të ndihmuar këto qeliza të punojnë më efektivisht dhe për të përmirësuar mbrojtjen e lëkurës suaj.

Mango gjithashtu përmban folate, vitaminë K, vitaminë E dhe disa vitamina B, të cilat gjithashtu ndihmojnë imunitetin.

Për Shëndetin e Zemrës
Mango përmban vlera ushqyese për shëndetin e zemres, ajo ofron magnez dhe kalium, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e pulsit të shëndetshëm dhe të relaksojnë enët e gjakut, duke promovuar nivele të ulëta të presionit të gjakut.
Përveç kësaj, mund të ulë kolesterolin, trigliceridet dhe nivelet e acidit yndyror të lirë.

Mund të përmirësojë shëndetin e sistemit tretës
Mango ka disa cilësi që e bëjnë të shkëlqyeshëm për shëndetin e sistemit tretës.
Fillimisht, ai përmban një grup enzimesh të tretjes quajtur amilaza.
Enzimat ndihmuese të tretjes shkatërrojnë molekulat e mëdha ushqimore në mënyrë që ato të absorbohen lehtësisht.

Amilazat zbërthejnë karbohidratet komplekse në sheqerna, të tilla si glukoza dhe maltoza. Këto enzime janë më aktive në mango të pjekur, prandaj edhe janë më të ëmbla sesa ato të papjekura.
Për më tepër, meqenëse mango përmban shumë ujë dhe fibra dietare, mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemeve të tretjes si kapsllëku dhe diarrea.

Për Shëndetin e syve
Mango është plot me vlera ushqyese që ndihmojnë në sy të shëndetshëm.
Mangot janë një burim i mirë i vitaminës A, që mbështet shëndetin e syve.

Mund të përmirësojë flokët dhe shëndetin e lëkurës
Mango është i lartë në vitaminë C, e cila promovon flokë dhe lëkurë të shëndetshme.
Kjo vitaminë është thelbësore në krijimin e kolagjenit – një proteinë që i jep strukturë lëkurës dhe flokut tuaj. Kolagjeni i jep lëkurës tuaj fryrjen e saj dhe lufton lëshimin dhe rrudhat.

Përveç kësaj, mango është një burim i mirë i vitaminës A, i cili inkurajon rritjen e flokëve dhe prodhimin e sebumit – një lëng që ndihmon hidratimin e lëkurës suaj të kokës për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm.

Mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancereve të caktuar
Mango është i lartë në polifenole, të cilat mund të kenë veti antikancerike.
Polifenolet mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër stresit oksidativ, i cili është i lidhur me shumë lloje të kancerit.

I shijshëm, i gjithanshëm dhe i lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj
Mango është i shijshëm, i gjithanshëm dhe i lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj.

Këtu janë disa mënyra që ju mund të shijoni mangon:
Shtojeni në smoothies.
Priteni dhe shtojeni në salca.
Hidheni në një sallatë verore.
Priteni dhe servojeni me fruta të tjera tropikale.
Priteni dhe shtojeni në sallatat quinoa.
Mbani në mend se mango është i ëmbël dhe përmban sheqer më shumë se shumë fruta të tjera. Moderimi është kyç – është më mirë të kufizohet mango në jo më shumë se dy gota (330 gramë) në ditë.

/shkollaeshendetit.com

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re