Presidenti palestinez Mahmoud Abbas tha pas nënshkrimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe dy vendeve të Gjirit se “nuk ka paqe” në Lindjen e Mesme pa “përfunduar okupimin”.

“Nuk do të ketë paqe, siguri ose stabilitet për askënd në rajon nëse nuk i jepet fund pushtimit dhe respektimit të të drejtave të plota të popullit palestinez,” tha presidenti palestinez në një deklaratë të transmetuar nga FP.

Abbas vlerësoi se “nuk ka asnjë problem midis vendeve që nënshkruan marrëveshjet dhe autoriteteve izraelite të okupimit, por me popullin palestinez që po vuan nën okupim”, deklaroi agjencia zyrtare palestineze Wafa.

Ligjvënësit arabë izraelitë kanë dënuar marrëveshjet e nënshkruara të martën në Shtëpinë e Bardhë midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit.

Vazhdimi i vuajtjeve për palestinezët

“Ceremonia në Uashington nuk është një marrëveshje historike e paqes, por një marrëveshje historike e armëve. Ajo nuk e pranon realitetin që palestinezët jetojnë nën okupim pa pavarësi ose të drejta themelore në këmbim të aeroplanëve dhe sistemeve kibernetike. Pak biznesmenë do të përfitojnë nga kjo ditë dhe të gjithë nuk dinë asnjë asnjë person në Lindjen e Mesme që do të ndihet më i lirë ose më i sigurt”, tha kreu i partisë Lista e Përbashkët, Ajman Odeh.

Ai shtoi se pushtimi do të vazhdonte nesër dhe se palestinezët do të jetonin nën sundimin ushtarak, kolonët hebrenj do të vazhdonin të vidhnin tokat e tyre dhe ushtarët izraelitë do të vazhdonin të ishin në pikat e kontrollit dhe të hynin në shtëpitë e palestinezëve.

Hamasi dënoi marrëveshjet midis Emirateve dhe Bahreinit me Izraelin, duke thënë se ato nuk vlejnë as sa letra në të cilën ishin shkruar.

“Populli ynë këmbëngul të vazhdojë luftën e tij derisa të sigurojë kthimin e të gjitha të drejtave të tij,” tha Hamas, i cili rregullon Rripin e Gazës.

Shtetet arabe kanë kërkuar prej kohësh tërheqjen e Izraelit nga vendi i okupuar ilegalisht dhe për një zgjidhje të drejtë të problemit të refugjatëve palestinezë me një marrëveshje që do të çonte në krijimin e një shteti të qëndrueshëm, të pavarur palestinez. Nga ana tjetër, Izraeli do të merrte normalizimin e marrëdhënieve me ato vende.

Zyrtarët nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini tani kanë thyer konsensusin e shteteve arabe që kishin për çështjen palestineze dhe vendosën bashkëpunim me Izraelin, pa Izraelin të heqë dorë nga pushtimi i pjesëve tëterritorit palestinez.