Maskë flokësh me banane me Aloe Vera

Përbërësit:
– Aloe (1 gjethe e freskët)
– 2 Banane

Përgatitja:

Përveç përfitimeve të shumta për lëkurën, aloe vera është një përbërës i shkëlqyer në maskat e flokëve. Është i pasur me vitamina A, C dhe E, të cilat ndihmojnë në promovimin e flokëve të shëndetshëm dhe me shkëlqim. Bananet, nga ana tjetër, përmbajnë silicë, e cila ndihmon në forcimin e flokëve dhe stimulon rritjen e tyre.

1. Prisni tulin e aloe verës, vendoseni në një blender dhe hidhni lëvozhgën. (10 minuta) 2. Shtoni bananet në blender dhe përpunojini derisa të arrini një pastë të lëmuar dhe pa gunga. (3 minuta) 3. Përdoreni menjëherë!

Aplikoni këtë maskë flokësh me banane me aloe vera në flokë të thatë. Vendosni një qese dushi në kokë dhe lëreni maskën për të paktën një orë. Më pas shpëlajeni me ujë të vakët dhe shampo si zakonisht.

/shkollaeshendetit.com