Skip to content

Mattarella mer vendimin/ Italia në zgjedhje të parakohshme më 25 shtator

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Italia shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme më 25 shtator.

 

Vendimi është marrë nga Presidenti Mattarella pasi shpërndau dy dhomat e Parlamentit.

 

Presidenti i Republikës, Sergio Mattarella, pasi dëgjoi kryetarët e dy degëve të Parlamentit, nënshkroi dekretin për shpërndarjen e Senatit të Republikës dhe Dhomës së Deputetëve, i cili u kundërfirmos nga Presidenti i Këshillit të Ministrave.

 

Dekreti i shpërbërjes do t’u dorëzohet Presidentëve të Senatit të Republikës dhe të Dhomës së Deputetëve nga Sekretari i Përgjithshëm i Presidencës së Republikës, Ugo Zampetti.

 

Kryeministri i Italisë Mario Draghi dha dorëheqjen ditën e sotme te presidenti Matarella, duke hapur rrugën për zgjedhje të reja dhe duke hapur një kapitull të ri të pasigurisë politike. Duke folur në Parlament, Draghi tha se do të takohej me Presidentin Sergio Mattarella dhe do ta informojë atë për qëllimet e tij pasi dështoi të bashkojë qeverinë e tij të brishtë të koalicionit. Mattarella thuhet se i ka kërkuar atij që të qëndrojë në vendin e përkohshëm me një qeveri të përkohshme.

 

Pavarësisht se arriti të fitonte votën, Lëvizja Pesë Yjet me prirje të majtë, një nga partitë në qeverinë e koalicionit, tha se nuk do të merrte pjesë. Partia Lega në pushtet dhe partia Forza Italia gjithashtu thanë se nuk do të merrnin pjesë.

 

Ajo hap rrugën për zgjedhje të parakohshme të vështira dhe të pasigurta, të cilat mund të zhvillohen në shtator ose tetor. Javën e kaluar, Mattarella refuzoi dorëheqjen e parë të Draghit dhe i kërkoi atij të drejtonte më shumë negociata me ligjvënësit me shpresën për të shmangur zgjedhjet e parakohshme.

 

Kjo erdhi pasi Lëvizja Pesë Yjet kundërshtoi një dekret të ri që synonte uljen e inflacionit dhe luftimin e rritjes së kostove të energjisë. Ligjvënësit e Italisë mbajtën një votë besimi për paketën e gjerë të politikave, por Pesë Yjet e bojkotuan masën, duke zemëruar si Dragin ashtu edhe partitë e krahut të djathtë në koalicion.

 

Draghi, ish- shefit të Bankës Qendrore Evropiane , iu kërkua më pas nga Mattarella që të kthehej në dhomën e lartë të Parlamentit dhe të mbante një votë besimi për vetë qeverinë të mërkurën, që do të thotë se politika italiane ka qenë në një gjendje të paqartë javën e fundit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë