Një sasi e madhe eksplozivi është gjetur në bagazhin e një automjeti të policisë në zonën e Messarës.

Sipas informacionit nga Creta Post, oficeri i policisë 43-vjeçar që shërbente në shërbimin e Rethymno kishte më shumë se 42.5 kg xhelatodinamit në bagazhin e tij.

Policia aksidentalisht ndaloi automjetin e tij të enjten pasdite në zonën e Messaras.

Sapo panë se çfarë fshihej në makinë, oficerin e çuan në Departamentin e Policisë së zonës, ndërsa u njoftua edhe pirotekniku i Drejtorisë së Policisë Heraklion.

Sipas informacioneve policore, xhelatodinamiti është një nga eksplozivët më të fuqishëm dhe ajo që autoritetet tani po hetojnë është sesi oficeri mori një sasi kaq të madhe.

Ishte raportuar më herët se oficeri i policisë mohon çdo përfshirje me lëndën plasëse dhe pretendoi në polici se ai nuk ishte në dijeni të ekzistencës së tij.

Sipas oficerit, automjetin e tij, i cili është në emër të gruas së tij, ia kishte borxh një të afërmi, i cili ia paraqiti Departamentit të Policisë Phaistos.

Për t’ju bashkuar faqes sone në Facebook, klikoni like

loading…

/faxweb

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re