Avionët që transportonin dërgesa ndihme nga Iraku dhe Irani mbërritën në Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut pasi një tërmet me magnitudë 7.8 shkatërroi Turqinë dhe Sirinë, njoftoi media shtetërore siriane SANA.

Ndihma iraniane mbërriti të hënën dhe ndihma irakiane u dorëzua herët në mëngjes të martën me orën lokale, raportoi SANA.

Të hënën, kryeministri i Irakut Mohammed S. Al-Sudani njoftoi se do të dërgonin një dërgesë me furnizime mjekësore emergjente, ndihmën e parë dhe furnizime strehimi, si dhe ilaçe dhe karburant.

Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amir-Abdollahian i tha ministrit të Jashtëm sirian Faisal Mekdad se do të dërgonte ndihma humanitare në zonë, njoftoi media shtetërore iraniane IRNA.

Burimi: Ora News