Të paktën 380 persona kanë kaluar sot Kanalin Anglez me 8 varka të vogla, fluksi më i madh i kalimeve të paligjshme të emigrantëve deri më tani këtë vit, shkruajnë mediat e huaja.

Sipas burimeve, disa varka të tjera të vogla raportohet se janë nisur këtë mëngjes, por nuk kanë arritur ende në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar.

Moti i keq i vazhdueshëm ka penguar kryesisht kalimin e anijeve të vogl për më shumë se anije. Shumica e anijeve u nisën nga një zonë rreth Gravelines, afër Dunkirk.

Varkat ishin nën hijen e anijeve të marinës franceze, të cilat zbatojnë një politikë për të mos ndërhyrë. Autoritetet franceze ndërhyjnë vetëm nëse varkat e vogla hasin në vështirësi përpara se të arrijnë në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar.

Një burim i GB Neës tha se varka e parë e vogël hyri në ujë në Gravelines rreth orës 19:30 të së shtunës. Varka mbërriti arriti në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar dhe personat u kapën  nga Forcat Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar rreth mesnatës.

Forcat Kufitare mori grupin e parë prej rreth 40 personash në qendrën e përpunimit në Dover, duke mbërritur pak pas orës 1 të mëngjesit. Autoritetet janë të përgatitura për mundësinë që mijëra njerëz mund të tentojnë të kalojnë Kanalin në ditët në vijim, pasi moti më i qetë pritet të zgjasë deri të mërkurën.

Operacionet e sotme në Kanal kanë përfshirë tre anije të Forcave Kufitare, dy varka shpëtimi RNLI dhe një aeroplan të rojes bregdetare, së bashku me një tjetër avion mbikëqyrës ushtarak britanik.

Mbërritja e rreth 300 personave me 8 varka të vogla deri më tani sot e çon numrin total të atyre që kanë kaluar që nga Viti i Ri në rreth 450. Vitin e kaluar, një numër rekord prej 45,756 emigrantësh kaluan Kanalin Anglez.