Skip to content

Mbledhja e dy qeverive/ Kurti: Suksesin ta krahasojmë me botën dhe jo me njëri-tjetrin!

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar pas mbledhjes së përbashkët të qeverive të të dy vendeve, Shqipërisë dhe Kosovës.

 

Në një reagim në Tëitter, Kurti shprehet se suksesi nuk duhet matur me njëri-tjetrin, por duhet krahasuar me botën, duke shtuar se vendet kanë nevojë për më shumë unitet.

 

“Sot mbajtëm mbledhjen e 8-të të përbashkët të qeverisë me Shqipërinë për të vlerësuar progresin që kemi arritur dhe për të nënshkruar marrëveshje të reja në fushën e arsimit, shëndetësisë, rinisë, energjisë, transportit, bujqësisë, si dhe heqjen e kufizimeve kufitare. Shqiptarët sot jetojnë më mirë se kurrë. Por ne nuk duhet ta matim suksesin tonë me njëri-tjetrin, por të krahasojmë me botën. Ne kemi nevojë për më shumë unitet dhe përafrim në çështjet rajonale dhe të jashtme. Nuk ka dyshim se historia do të na gjykojë se si e përdorim këtë mundësi historike.”, shkruan Kurti.

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë