Skip to content

Mbledhja e parë e “Territoriales”/ Demokratët sërish të përçarë përballë socialistëve

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Demokratët dhe socialistët janë ulur së bashku për të negociuar një ndarje të re territoriale të vendit.

 

Por pozicionet e tyre në nisje të kësaj reforme janë diametralisht të kundërta; demokratët prej vitesh kanë konsoliduar kërkesën për një numër më të madh bashkish dhe kërkesën për të rikthyer komunat; ndërkohë që mazhoranca mbështet ndarjen aktuale në 61 bashki, duke lënë të hapur idenë për një numër më të reduktuar.

 

ANILA DENAJ

BASHKEKRYETARE E KOMISIONIT TE REFORMES

 

“Reforma e vitit 2014 ka ndikuar në rritjen e eficencës së njësive vendore, por ndryshimet kanë nevojë për t’u diskutuar.”

 

DHURATA ÇUPI

BASHKEKRYETARE E KOMISIONIT TE REFORMES

 

“Në gjykimin tim është një reformë e dështuar dhe duhet t’i rikthehemi në themel.”

 

Vizioni krejt i ndryshëm që të dy palët kanë për ndarjen territoriale të vendit është një prej pengesave në reformën territoriale.

 

Pengesa tjetër është mungesa e kohës, pasi Komisionit i përfundon mandati në fillim të muajit gusht dhe palët kanë vetëm pak javë kohë për të gjetur kompromisin që nuk e gjetën në vitin 2014, kur opozita e bojkotoi këtë reformë.

 

Përtej kësaj, Partia Demokratike ulet e përçarë në tryezën e negociatave me mazhorancën; pasi në komisionin e reformës territoriale nuk janë përfshirë as deputetët që mbështesin Sali Berishën dhe as deputetët që kanë vendosur të mos rreshtohen as në krahun e Berishës dhe as në krahun e Enkelejd Alibeaj.

 

Në këtë situatë duket e vështirë që në zgjedhjet e ardhshme lokale të kemi një ndarje të re territoriale të pranuar nga të gjitha palët.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë