Kryeministri Edi Rama ka dhënë lajmin se janë mbledhur votat në asamblenë e Këshillt të Europës për raportin e Dick Marty.

 

Sipas Ramës nuk ka asnjë fakt që vërteton akuzat ndaj 4 ish liderëve të UÇK për abuzime gjatë luftës së Kosovës.

 

Rama u shpreh se gjykimi në Hagë për heronjtë e Kosovës do të zgjasë, por drejtësia do të triumfojë.

 

“I mblodhëm më në fund firmat në asamblenë e këshillit të europës për mocionin për një rezolutë të re mbi rezolutën e vitit 2011, ku pa asnjë fakt u ngritën akuzat e tmerrshme ndaj Ushtrisë së lavdishme Çlirimtare të Kosovës për trafikun e organeve njerëzore.

Rruga e Drejtësisë për Kosovën, gjakun e derdhur për liri, dëshmorët e UÇK-së dhe heronjtë e saj të gjallë sot në Hagë, do të jetë e gjatë, e mundimshme, madje edhe fyese deri në palcë, por Drejtësia do të triumfojë në fund fare, sepse s’ka forcë në botë që ta damkosë si kriminale një luftë çlirimtare”, shkruan Rama.

 

Këtë të hënë ish krerët e UÇK gjendet parz trupës gjykuese të Gjykatës Speciale në Hagë, e cila i akuzon për krime lufte.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re