Ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen mbërriti në Bahrein të dielën për bisedime me zyrtarë të lartë të mbretërisë së vogël arabe, e cila normalizoi marrëdhëniet me Izraelin në vitin 2020, njoftuan mediat shtetërore.

Gjatë vizitës së tij dyditore, ministri i Jashtëm izraelit, i shoqëruar nga një delegacion biznesmenësh, pritet të takohet me monarkun dhe homologun e tij në kryeqytetin Manama.

Kjo është vizita e tij e parë zyrtare në mbretëri, e cila kishte nënshkruar të ashtuquajturat Marrëveshje të Abrahamit, të cilat u përfunduan në vitin 2020 nën kujdesin e SHBA. Si pjesë e marrëveshjeve përtej Bahreinit, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Maroku normalizuan marrëdhëniet e tyre me Izraelin.

Udhëtimi i Cohen vjen në mes të bisedimeve për një normalizim të marrëdhënieve me Riadin.

Kujtojmë se Arabia Saudite nuk e njeh shtetin hebre edhe sot e kësaj dite dhe ende s’i është dorëzuar prosionit amerikan për ta bërë këtë gjë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re