Zi për familjen mbretërore në Mbretërinë e Bashkuar, pas ndarjes nga jeta të mbretëreshës Elisabeth II. Mbreti i ri i Britanisë, Charls, ka reaguar përmes një deklarate të bërë publike nga Familja Mbretërore.

 

“Vdekja e nënës sime të dashur, Madhërisë së Saj Mbretëreshës, është një moment i trishtimit më të madh për mua dhe të gjithë anëtarët e familjes sime. Ne vajtojmë thellësisht vdekjen e një sovrani të dashur dhe një nëne shumë të dashur.

 

Unë e di se humbja e saj do të ndihet thellësisht në të gjithë vendin, mbretëritë dhe Commonëealth dhe nga njerëz të panumërt në mbarë botën.

 

Gjatë kësaj periudhe zie dhe ndryshimi, familja ime dhe unë do të ngushëllohemi dhe do të mbështetemi nga njohuritë tona për respektin dhe dashurinë e thellë në të cilën mbretëresha mbahej kaq gjerësisht.”, thuhet në deklaratë.

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re