Mbreti Saudit Salman bin Abdulaziz i tha Presidentit të SHBA Donald Trump se shteti i Gjirit dëshiron një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme për palestinezët, e cila ishte pika fillestare e Nismës Arabe të Paqes 2002, njoftoi të hënën agjencia e lajmeve shtetërore saudite.

Të dy udhëheqësit folën me telefon pasi Shtetet e Bashkuara ndërmjetësuan një marrëveshje me të cilën Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të bëhen shteti i tretë arab, pas Egjiptit dhe Jordanisë, për të normalizuar marrëdhëniet me Izraelin.

Mbreti Salman i tha Trump se ai vlerësonte përpjekjet e SHBA për të mbështetur paqen dhe se Arabia Saudite dëshironte të shihte një zgjidhje të drejtë dhe të përhershme të çështjes palestineze bazuar në Nismën e Paqes Arabe.

Sipas propozimit, shtetet arabe i ofruan Izraelit normalizimin e marrëdhënieve, dhe në këmbim të tyre ata kërkuan një marrëveshje për shtetësinë ndaj palestinezëve dhe një tërheqje të plotë izraelite nga territori i pushtuar në 1967 gjatë Luftës së Lindjes së Mesme.

Fluturimet midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit

Arabia Saudite, vendlindja e Islamit dhe vendi me vendet më të shenjta të kësaj feje, nuk e njeh Izraelin.

Sidoqoftë, këtë muaj Mbretëria njoftoi se do të lejojë fluturimet midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Izraelit, duke përfshirë aeroplanët izraelitë, për të përdorur hapësirën e saj ajrore.

Gjatë bisedimeve, Trump i tha mbretit Salman se ai e mirëpriti vendimin dhe të dy folën gjithashtu për sigurinë rajonale, tha Shtëpia e Bardhë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re