BERAT

Policia e Beratit ka arrestuar një 25-vjeçare pasi akuzohet për shpërndarje dro ge dhe prost itucion. Sipas të dhënave zyrtare, Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narko-tikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes së dro gave të forta her oinë, në kuadër të operacionit “Vëzhgimi”, në vendin e quajtur “Ypsiloni”, bënë të mundur arrestimin e shtetases R. D., 25 vjeçe, banuese në Berat.

Gjatë kontrollit të ushtruar nga ana e shërbimeve të Policisë rezultoi së drejtonte mjetin pa leje drejtimi, si dhe iu gjet në xhepin e xhupit, një sasi lënde nar kotike can nabis sat iva. Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e saj, iu gjetën disa do.za me lëndë narko-tike e dyshuar her oinë dhe një qese e vogël me cannabissativa.

Gjithashtu, nga ana e strukturave të Drejtorisë Vendore të Policisë Berat, filloi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin M. D., 24 vjeç, banues në Berat, i cili ndodhej së bashku me shtetasen R. D., në mjetin e saj.

Në bazë të hetimeve dyshohet se shtetasit e mësipërm ushtronin edhe veprën penale të shfrytëzimit të prosttucionit, në bashkëpunim.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e lëndëve nark otike” e kryer në bashkëpunim dhe “Shfrytëzim pros titucioni”.