Mjeku Ardian Jorgji i ftuar mbrëmjen e djeshme në Open për sa i përket mutacionit të COVID tha se ka parë që në Rinas persona me simptoma dhe është e pamundur që të mos ketë ardhur në vendin tonë.

“Shenjat e përgjithshme të çdo infeksioni normal janë dhimbje koke, dobësi trupore, të vjella, diarre, dhimbje trupi. Një pjesë e madhe e këtyre e shenjave karakterizohen edhe nga një e ftohur e thjeshtë. Për sa i përket mutacionit, komuniteti shkencor bie dakord që sa i përket agresivitetit të shenjave nuk ka ndonjë gjë të veçantë. Agresiviteti përqendrohet tek infektimet e lehta dhe përhapja.

Nëse flasim për mutacion anglez u konstatua se në fund të shtatorit, por unë kam parë plot të ardhur nga Anglia, kam vizituar edhe vetë, madje kam parë me shenja që kur zbritën nga Rinasi. Është virus që përhapet nëpërmjet ajrit. Mendoni se me anë të ajrit nuk ka arritur? Përhapet përmes ajrit, kaq e thjeshtë është dhe për kaq muaj është zbuluar në fund të shtatorit, si thoni mund të mos vijë deri këtu”, tha Jorgji.

Në vendin tonë dyshimet filluan kur një vajzë 22-vjeçare udhëtoi përmes Rinasit për në Gjermani dhe u diagnostikua me mutacionin britanik të covidit.

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama më 8 shkurt në një bashkëbisedim me gazetarët për shëndetësinë ka deklaruar se ka dyshime që në Shqipëri të kenë hyrë mutacione të virusit Covid-19.

Ndërsa ministrja e Shëndetësinë, Ogerta Manastirliu u shpreh se mostrat janë dërguar në Berlin të Gjermanisë për tu verifikuar.

/faxweb