“Më thirri ‘o ma’, më pas s’foli më” Dy nëna dhe forca për t’u përballur me tragjedinë

Screenshot_16-3.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Adoleshenca është një ndër moshat më delikate që vë përballë përgjegjësive të mëdha prindërit në çdo familje. Kjo është një histori e përcjellë nga BBC, e cila sjell rastin e dy nënave, të prekura rëndë nga një tragjedi. Një histori njerëzore që vë në dukje problematikën e madhe me rininë e sotme dhe kontaktin e tyre me lëndët narkotike.

BBC ka sjellë rrëfimin e Kerit dhe Tamit. E para humbi të bijën 15 vjeçe, ndërsa Tami është nëna e adoleshentit që i dha 15 vjeçares lëndën narkotike. Por ajo natë, do të shënonte fundin e jetës për 15 vjeçare.

15 vjeçarja, Lea

“Quhem Keri, jam nëna e Leas. Ajo ishte 15 vjeçe dhe humbi jetën për shkak të MDAM-së, ose siç njihet ndryshe ekstazi.”-thotë nëna e të ndjerës.

“Mora një telefonatë atë pasdite. Qëkur e mora telefonatën e kuptova… vajza ishte ende e vetëdijshme… më thirri ‘mam’. E dinte që isha atje me të. Për pak sekonda, nuk po fliste më. Nuk foli më. E që nga ai moment, nuk mbaj mend më…”-tregon më tutje nëna e 15 vjeçares.

Keri e Tami janë bërë mikesha së bashku. Nuk mbajnë urrejtje mes tyre, por përkundrazi, po mundohen të sensibilizojnë prindërit, për rreziqet që i kanosen të rinjve, veçanërisht adoleshentëve. Tami, nëna e të riut që u burgos për vdekjen e 15 vjeçares, rrëfen në lot historinë.

“Unë quhem Tami, jam nëna e një djali, i cili në atë kohë (2019) ishte adoleshent dhe i dha një vajze ekstazi (Leas).”

“Jam nëna e…. (nis të qajë) më falni, është shumë e vështirë të flas. Në atë kohë e kisha shumë të vështirë me djalin. Gjërat kishin ndryshuar, sjellja e emocionet e tij kishin ndryshuar. Po luftoja përditë me të, luftoja e luftoja duke menduar se diçka nuk po shkonte mirë me djalin”-tregoi Tami.

Të dyja nënat u takuan dhe krijuan miqësi mes tyre. I vunë qëllim vetes se duke treguar historinë e tyre, do të mund të ndihmonin në sensibilizimin e prindërve të tjerë që fatkeqësisht po përballen me të tilla fenomene me fëmijët e tyre.

“Të dyja humbëm diçka. Unë e di se sot mund ta prek e ta kem afër tim bir, por nuk e kam më atë si dikur. Ju humbët vajzën, për shka të të njëjtës drogë, për shkak të të njëtës së keqe.”-tha Tami.

E kuptoj kur njerëz të njohur më thonë… pse po shkon të takosh nënën e atij djali? Por mendoj se takimet na kanë bërë të dyjave mirë. Edhe ti kalove shumë…”-tha nëna e viktimës, ndërsa Tami iu përgjigj “Një ndjenjë faji të madhe… mendoja me veten, çfarë gabova, që im bir të kishte të bënte me vdekjen e një vajze”

Djali i Tamit, Konor, u dënua me 21 muaj burg vitin e kaluar, ndërsa gjykata argumentoi se i riu po shfrytëzohej nga grupe trafikantësh droge. Konori ishte 17 vjeç kur ndodhi tragjedia. I riu u lirua pas afro 6 muajsh burg për sjellje të mirë.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë