Deputetja ukrainase Lesia Vasylenko po i kërkonte komunitetit ndërkombëtar të jepte ndihmë, kur u ndërpre nga zhurma e avionëve që fluturonin sipër shtëpisë së saj.

“Nëse kjo vazhdon në nivelin që po ndodh tani, këto sulme ajrore që ndodhin, tanket që futen brenda, Ukraina nuk do të jetë në gjendje të qëndrojë për një kohë të gjatë kundër një agresioni kaq masiv rus dhe ne kemi nevojë për ndihmë,” tha ajo për CNN nga Kievi.

Ajo shtoi se nevojiten më shumë sanksione, si dhe më shumë armë në Ukrainë dhe mbyllja e hapësirës ajrore të vendit.

Ajo ndaloi për pak kohë, duke hedhur një vështrim nga dritarja e saj jashtë kamerës. “Më vjen keq … ndërsa ne flasim, kishte disa avionë që fluturonin në drejtim të qytetit. Dhe ne e dimë nga fjalimi i Presidentit vetëm disa minuta më parë se sulmet ajrore do të fillojnë që tani,” tha ajo, me një zhurmë gjëmimi në sfond.

“Ne të gjithë jemi të rraskapitur nga kjo, sepse kemi helikopterë, kemi aeroplanë, avionë luftarakë, që fluturojnë rreth e rrotull gjatë gjithë kohës. Dhe sa herë që dëgjojmë një zhurmë, është sikur të shikojmë nga dritarja, ku po shkon? A është ajo do të godasë apo do të humbasë?”

Ajo shtoi se pavarësisht frikës, ajo ndjeu gjithashtu besim “në ushtrinë ukrainase dhe në popullin ukrainas”.

“Njerëzit këtu janë të guximshëm dhe nuk janë në gjendje të heqin dorë nga vendi i tyre,” tha ajo. “Ne nuk duam të jetojmë nën sundimin e dikujt, kushdo qoftë ai. Ne jemi një popull i lirë. Ne kemi luftuar për lirinë tonë. Burrat dhe gratë tona kanë vdekur për këtë liri.”

Zhvillimet më të fundit nga Ukraina:

Forcat ruse i afrohen kryeqytetit: reporterët e CNN në Kiev dëgjuan shpërthime në qytet herët në mëngjes të premten. Kjo erdhi pasi administrata Biden u tha ligjvënësve amerikanë se forcat ruse që hynë në Ukrainë përmes kufirit Bjellorusi janë vetëm 20 milje (32 kilometra) nga Kievi.

Rritet numri i të vdekurve: Një total prej 137 ushtarësh ukrainas janë konfirmuar të vrarë dhe 316 të plagosur që nga e enjtja, sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky. Ukraina thotë se shkaktoi 800 viktima mes forcave ruse – por është e paqartë nëse kjo i referohet vetëm numrit të të vrarëve. CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto shifra.

Objektivi presidencial: Zelensky tha të enjten vonë se grupet ruse të sabotimit kanë hyrë në Kiev, se ai është “objektivi numër 1” – dhe familja e tij është “objektivi numër 2”. Ai shtoi se po qëndron në lagjet e qeverisë dhe se Rusia donte të “shkatërronte” kreun e shtetit.

Protestat kundër luftës: Qindra njerëz u arrestuan në qytete anembanë Rusisë për organizimin e demonstratave kundër luftës të enjten. Protesta të ngjashme në mbështetje të Ukrainës u mbajtën në mbarë botën, në Nju Jork, Paris, Berlin, Londër dhe qendra të tjera ndërkombëtare.

Votimi në OKB sot: Një votim i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi një rezolutë që dënon Rusinë është renditur zyrtarisht në një plan të OKB-së për të premten, por propozimi pritet të përballet me veton e Msokës.

Sanksionet ndërkombëtare: Udhëheqësit nga e gjithë bota njoftuan të enjten sanksione të reja të ashpra kundër Rusisë, duke përfshirë SHBA-në, Bashkimin Evropian, Australinë, Japoninë, Tajvanin dhe Kanadanë.

(E.K/Faxweb.al)

/faxweb