Zyrtarët izraelitë aktualisht po shqyrtojnë një grusht shteti ushtarak mbi Iranin, me ose pa miratimin e SHBA, sipas New York Times.

Ata besojnë se Presidenti amerikan Donald Trump mund të marrë një vendim për të mos kundërshtuar një sulm të tillë, ndryshe nga paraardhësi i tij, Barack Obama, në një artikull që përshkruan marrëdhëniet midis dy vendeve aleate me të cilat përballet Republika Islamike gjatë dekadës së fundit.

“Përsëri, pas më shumë se një dekade që kur filluan çështjen me zyrtarët amerikanë, zyrtarët izraelitë po shqyrtojnë sulme të njëanshme ndaj Iranit. Për dallim nga (George W.) Bush dhe Obama, bindja është më e madhe se Trump nuk do të marrë në rrugë të mbarë”, sipas një raporti që përqëndrohet në përpjekjet e SHBA dhe Izraelit për të parandaluar Iranin nga zhvillimi i armëve bërthamore, raporton Beta.

Aty thuhet se “skifterët në Izrael dhe Amerikë kanë kaluar më shumë se një dekadë duke mbrojtur idenë e një lufte kundër programit bërthamor të Republikës Islamike”.

Megjithatë, shkrimi aludon se ky mund të jetë dhe një blof për zgjedhjet e pritshme në Izrael.

Ish-ambasadori amerikan në Izrael, Dan Shapiro tha se ishte shumë më e sigurt se “Trump do t’i jepte Netanjahut dritën e gjelbër për të sulmuar Iranin, se sa ta bënte vetë këtë gjë”.

Izraeli ka qenë duke përgatitur në mënyrë aktive për një sulm mbi objektet iraniane për vite me radhë, dhe në vitin 2012 ishte shumë afër kryerjes së tij, sipas gazetës amerikane.

Kryeministri izraelit i tha Neë York Times në gusht se ai “do të aprovonte pa mëdyshje sulmin në atë kohë, por i mungonte mbështetja e nevojshme nga qeveria”.

 

 

 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re