Kina ka ndaluar transmetimin e “BBC Ëorld Neës” në territorin e saj, sipas një vendimi të njoftuar të enjten nga rregullatori i saj i transmetimit.

Kina ka kritikuar BBC për raportimin e saj mbi koronavirusin dhe persekutimin e pakicës etnike të Ujgurëve.

BBC deklaroi se ishte “zhgënjyer” nga vendimi. Ndërkohë vendimi ishte një kundërpërgjigje ndaj rregullatorit të medias britanike Ofcom që i hoqi licencën e transmetuesit shtetëror “China Global Television Netëork” (CGTN) për të transmetuar në Mbretërinë e Bashkuar pak ditë më parë.

Vendimi i Ofcom në fillim të këtij muaji erdhi pasi zbuloi se licenca e CGTN ishte mbajtur padrejtësisht nga Star China Media Ltd.

Në vendimin e saj, Administrata Shtetërore e Filmit, TV dhe Radios së Kinës tha se raportet e BBC Ëorld Neës në lidhje me Kinën u gjetën “shkelje serioze” të udhëzimeve të transmetimit, duke përfshirë “kërkesën që lajmet të ishin të vërteta dhe të drejta” dhe të mos “dëmtonin interesat kombëtare të Kinës”.

Ajo tha që aplikimi i BBC për të transmetuar për një vit tjetër nuk do të pranohej.

BBC tha në një deklaratë: ‘Ne jemi të zhgënjyer që autoritetet kineze kanë vendosur të marrin këtë kurs veprimi. BBC është transmetuesi ndërkombëtar më i besuar i lajmeve në botë dhe raporton për histori nga e gjithë bota në mënyrë të drejtë, të paanshme dhe pa frikë dhe favor. ”

Kanali televiziv BBC Ëorld Neës i financuar nga komercialisht transmeton në anglisht. Në Kinë është kryesisht e kufizuar dhe shfaqet vetëm në hotelet ndërkombëtare dhe disa përbërje diplomatike, që do të thotë që shumica e kinezëve nuk mund ta shohin atë.

Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab e quajti masën një “kufizim të papranueshëm të lirisë së medias”.

“Vendimi i Kinës për të ndaluar BBC Ëorld Neës në territorin e Kinës është një kufizim i papranueshëm i lirisë së medias. Kina ka disa nga kufizimet më të rënda mbi mediat dhe liritë e internetit në të gjithë globin, dhe ky hap i fundit do të dëmtojë vetëm reputacionin e Kinës në sytë e botës.,’ tha Raab.

(E.H/Faxweb.al)

/faxweb