Skip to content

Merr përmasa të mëdha zjarri në Dropull, kryebashkiaku kërkon ndihmë

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Një vatër masive zjarri, që nga orët e para të mëngjesit të kësaj të shtune, ka shkrumbuar 15 hektarë tokë dhe kullota ne Bashkinë e Dropullit.

 

Emergjenca e krijuar ka mobilizuar 40 trupa të forcave zjarrfikëse dhe efektivë të zonës.

 

Bëhet fjalë për djegien e 5 hektarëve pyll me drurë të rrallë të llojit Prall dhe 10 hektarëve kullota.

 

Për të shuar zjarrin, Kryetari i Bashkise së Dropullit, Dhimitër Toli, i ka bërë apel zyrës së Emergjencave Civile në Tiranë, për të vendosur në dispozicion një helikopter pasi është e pamundur të ndërhyhet nga toka.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë