Presidenti kinez e quajti bashkëthemeluesin e Microsoft, Bill Gates, një “mik të vjetër”, duke shprehur shpresën se ata së bashku do të ndërmarrin veprime që do të jenë të dobishme si për Kinën ashtu edhe për SHBA-në.

Gjatë takimit të parë të Xi Jinping me një biznesmen të huaj në vite, të mbajtur në bujtinën shtetërore Diaoyutai të Pekinit, ku udhëheqësit kinezë presin tradicionalisht vizitorë të huaj të rangut të lartë, Xi i tha Gates se ishte shumë i lumtur që e pa atë pas tre vjetësh dhe e quajti atë mikun e parë amerikan që ka takuar këtë vit.

“Unë shpesh them se themelet e marrëdhënieve Kinë-SHBA janë me popujt e tyre. Shpresoj për popullin amerikan. Me situatën aktuale botërore, ne mund të ndërmarrim veprime të ndryshme në dobi të dy vendeve dhe popujve të tyre, veprime që i sjellin dobi njerëzimit si e tëra”, tha Xi në një video të publikuar nga CCTV shtetërore.

Gates, i cili mbërriti në Pekin të mërkurën, i tha Xi se ishte “i nderuar” që kishte pasur mundësinë të takohej me të.

“Ne kemi pasur gjithmonë biseda të shkëlqyera dhe do të kemi shumë çështje të rëndësishme për të diskutuar sot. Unë isha shumë i zhgënjyer që nuk munda të vija për katër vitet e fundit, kështu që është shumë emocionuese të jem përsëri këtu.” tha Gates.

“Progres i rëndësishëm”

Me këtë udhëtim, i pari i tij në Kinë që nga viti 2019, bashkëthemeluesi i Microsoft ndjek gjurmët e disa gjigantëve të tjerë të ekonomisë amerikane, përfshirë kreun e Tesla-s, Twitter-it dhe SpaceX, Elon Musk, i cili vizitoi Kinën në maj.

Praktikisht e mbyllur për botën për rreth tre vjet për shkak të Covid, Kina u rihap gjashtë muaj më parë.

“Kina ka bërë përparim të rëndësishëm në uljen e varfërisë dhe përmirësimin e shëndetit në vend. Shpresoj se Kina do të jetë në gjendje të luajë një rol edhe më të rëndësishëm për të adresuar sfidat e sotme, veçanërisht ato në vendet afrikane”, tha Gates të enjten gjatë një fjalimi në Institutin Global të Shëndetit të Zbulimit të Barnave (GHDDI), i themeluar në Pekin.

Përveç GHDDI, Gates rinovoi bashkëpunimin e tij me autoritetet komunale të Pekinit dhe zyrtarët e Universitetit prestigjioz Tsinghua.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates njoftoi dje se do të dhurojë 50 milionë dollarë (45.7 milionë euro) për të mbështetur përpjekjet kineze në luftën kundër malaries dhe tuberkulozit.

Nuk kërkon hegjemoninë

Komuniteti ndërkombëtar i biznesit është bërë i kujdesshëm ndaj Kinës ndërsa tensionet në marrëdhëniet kino-amerikane rriten dhe Xi fokusohet gjithnjë e më shumë në sigurinë kombëtare.

Vizita e Gates vjen përpara vizitës së vonuar prej kohësh të Sekretarit të Shtetit të SHBA Anthony Blinken në Kinë që synon të forcojë lidhjet midis dy ekonomive më të mëdha në botë dhe rivalëve strategjikë.

Blinken pati një bisedë të tensionuar me ministrin e Jashtëm kinez, Qin Gang të mërkurën, në të cilën Qin u kërkoi Shteteve të Bashkuara të ndalonin ndërhyrjen në punët e saj dhe të dëmtonin sigurinë e saj.

Gjatë takimit të tij me Gates, Xi tha se Kina nuk do të ndjekë rrugën e vjetër të një “vendi të fortë që kërkon hegjemoninë”, por do të punojë me vendet e tjera për të arritur zhvillimin e përbashkët, sipas gazetës People’s Daily.

Kina shpesh akuzon Shtetet e Bashkuara se po kërkojnë hegjemoninë.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re