Skip to content

Mesazhet sfiduese të Pelosit në Tajvan

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të SHBA Nancy Pelosi i tha parlamentit tajvanez të mërkurën se vendi ishull është “një nga shoqëritë më të lira në botë“, vlerësoi presidentin Tsai Ing-wen dhe bëri thirrje për rritje të bashkëpunimit ndërparlamentar.

Pelosi mbërriti në Taipei të martën vonë për një udhëtim të paparalajmëruar, por të ndjekur nga afër, duke thënë se kjo tregon angazhimin e palëkundur të SHBA-së ndaj ishullit vetëqeverisës që Pekini pretendon se është pjesë e Kinës.

Të mërkurën, Pelosi falënderoi Presidentin Tsai Ing-wen për udhëheqjen e saj dhe bëri thirrje për forcimin e bashkëpunimit ndërparlamentar. Tani më shumë se kurrë, solidariteti amerikan me Tajvanin është vendimtar, tha Pelosi, duke shtuar se vendosmëria e Amerikës për të ruajtur demokracinë në Tajvan dhe në pjesën tjetër të botës mbetet e fortë.

“Ne e lavdërojmë Tajvanin sepse është një nga shoqëritë më të lira në botë,” tha Pelosi në parlamentin e Tajvanit.

Ajo tha gjithashtu se ligji i ri amerikan që synon forcimin e industrisë amerikane të çipave në konkurrencë me Kinën “ofron mundësi më të mëdha për bashkëpunim ekonomik midis SHBA-së dhe Tajvanit”.

Ndërsa Pelosi nuk është kryetarja e parë femër e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së që shkon në Tajvan – vizitoi Newt Gingrich në 1997 – vizita e saj vjen në një kohë kur marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit janë përkeqësuar ndjeshëm, në një kohë kur Kina është shumë më e fuqishme. ekonomikisht, ushtarakisht dhe gjeopolitikisht, më e fortë se sa ishte një çerek shekulli më parë.

Tajvani rriti nivelin e alarmit

Kina e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të saj dhe nuk është përmbajtur kurrë nga përdorimi i forcës për ta vënë nën kontroll.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar Kinën që të mos e përdorë këtë vizitë si pretekst për veprime ushtarake kundër Tajvanit.

Kina dënoi vizitën amerikane në Tajvan në nivelin më të lartë në 25 vitet e fundit si një kërcënim për paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit dhe u kundërpërgjigj me një sërë stërvitjesh ushtarake, një ftesë për të biseduar me ambasadorin amerikan në Pekin dhe njoftimin e pezullimin e importit të disa produkteve bujqësore nga Tajvani.

Ministria e mbrojtjes e Tajvanit tha të mërkurën se stërvitjet kineze me municion të vërtetë rreth ishullit demokratik këtë javë treguan qëllimin e Pekinit për të shkatërruar paqen dhe stabilitetin rajonal.

Tajvani ka ngritur nivelin e gatishmërisë dhe do t’i përgjigjet në kohë dhe në mënyrën e duhur stërvitjeve, u tha gazetarëve përmes postës zanore një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes.

Një kritik prej kohësh i Kinës, veçanërisht për çështjet e të drejtave të njeriut, Pelosi është planifikuar të takohet më vonë të mërkurën me një ish-aktivist të Sheshit Tiananmen, një librashitës Hong Kongu që u arrestua nga Kina dhe një aktivist tajvanez që u lirua së fundmi nga Kina.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë