Skip to content

Meta ‘betejë’ kundër korrupsionit/ “Referendumi, mjeti kryesor që populli të kontrollojë politikën”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ilir Meta ka zgjedhur një takim me të rinjtë për të premtuar se Partia e Lirisë do të bëjë gjithçka për t’i dhënë fund qeverisë Rama.

 

 

Drejtuesi i Partisë së Lirisë Meta ka deklaruar se korrupsioni qeveritar është përgjegjës për situatën ekonomike në vend dhe largimin e të rinjve, duke sjellë si shembull çështjen e inceneratorëve.

 

 

ILIR META

DREJTUES I PARTISE SE LIRISE

“Me një akt normativ në mars u ul investimi për arsimin dhe më tej u rritën pagesat për inceneratorët për aferën më korruptive të shekullit se prioritet është korrupsioni, ndërsa rinia edukimi i saj rritja e kapaciteteve të saj për këto nuk ka nevojë kjo lloj qeverisje.”

 

 

Meta përsëriti se qytetarët duhet të kenë më shumë pushtet në vendimmarrje, duke përsëritur idenë e referendumit.

 

 

“Referendumi nuk është një mjet, por është mjeti kryesor që populli dhe sovrani të kenë nën kontroll klasën politike.”

 

 

Meta ka folur për krijimin e një aleance mbarëkombëtare për të ndaluar largimin e shqiptarëve e për të ndërtuar politika që mbështesin të rinjtë e të rejat, dhe krijojnë mundësi për zhvillimin ekonomik të vendit.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë