Skip to content

“Meta ish-sigurims?”/ Berisha jep garanci: Është i pastër, trillim i paskrupullt i Edi Ramës

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Gjatë bashkëbisedimit javor me gazetarët, kreu i PD-së, Sali Berisha u pyet edhe në lidhje me dokumentet e publikuara nga Autoriteti i Dosjeve, ku thuhet se Ilir Meta është bashkëpunëtor i ish-Sigurimit.

 

Berisha tha, se I kishte marrë dokumentet në dorë ditën e enjte dhe se personi për të cilin bëhet fjalë është Ilir Murati nga Librazhdi.

 

Berisha e ka konsideruar letrën e Autoritetit të Dosjeve të ish-Sigurimit ku përmendet Ilir Meta, si një raport të hartuar nga Edi Rama dhe Shërbimi Informativ Shtetëror.

 

Po. Pas verifikimit të dokumenteve, unë deklarova dy ditë më parë se gjithçka është një trillim i paskrupullt i Edi Ramës dhe i turpshëm i një njeriu në panik, pa asnjë moral, që përdor shpifjen dhe trillimin kundër kundërshtarëve politikë.Dje pasdite dhe sot – unë kam dokumentet në dorë – nuk ka akt më të shëmtuar. Edi Rama bashkë me Shërbimin Informativ që ka organizuar, e ka bërë në mënyrën më të trashë këtë kurth, e ka stisur në mënyrën më të trashë. Cilido që lexon emailin, e ka të qartë se I. M., është Ilir Murati, nga Librazhdi. Dhe Filip Tale është nga Librazhdi dhe s’ka asnjë lidhje, asnjë lidhje me Ilir Rexhep Metën. Këtë e kanë dituar këta.

 

Berisha shtoi se Edi Rama ka keqpërdorur, ka keqshfrytëzuar në mënyrë më të shpifur, qoftë Kryetaren e Autoritetit të Dosjeve, qoftë Linda Nikollën.

 

Unë mund t’ju them ju: në dokumentin që Genta Sula i drejton Linda Nikollës, akuzon Ilir Metën për bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit, një akt i pashembullt! Një akt i pashembullt! Kjo zonjë është keqshfrytëzuar në mënyrë ekstreme nga Edi Rama për arsye që ajo i di vetë. Për arsye që ajo i di vetë por ç’është e vërteta edhe do të zbardhen.Prit, prit. Mbi bazën e këtij dokumenti të hartuar nga SHIK, Edi Rama, për herë të parë në jetën e saj politike, Linda e parlamentit del dhe u thotë shqiptarëve se “jam e tmerruar. Çfarë u tha, jam e horrifikuar e tmerruar, e tronditur”, nga dokumenti që ka dalë. Histori të turpshme. Zyrtarë primitivë që nuk kanë asgjë të përbashkët me integritetin e një zyrtari. Prisni është për t’u zhvilluar!Tani, këto janë , ky është kurthi që organizon Edi Rama në mënyrë që të përdorë SHISH-in për fabrikim dokumentesh. Cila është situate ligjore sot në Shqipëri?Në vitin 1995, këtu është miratuar ligji i lustracionit i përkthyer fjalë për fjalë, ligji i hartuar nga presidenti Vasllav havel dhe i dorëzuar në parlamentin e asaj kohe në Çekosllovaki. Sali Berisha e ka marrë atë ligj, e ka përkthyer fjalë për fjalë dhe e ka kaluar në parlamentin shqiptar. Ai ligj kishte lustracionin: Pengoheshin për të marrë pjesë në funksione zyrtare të gjithë piramida e persekutimit, le ët themi, të shqiptarëve, polici sekrete, hetuesi, gjykata, prokurori.U zbatua. Ilir Meta mori certifikatën të cilën po të mos e meritonte nuk mund ta merrte kurrë. Ju garantoj këtu.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë