Ka dy shkaqe të zakonshme të dhimbjeve që shkaktohen nga mostretja e mirë.

Së pari, probleme emocionale si ankthi dhe depresioni. Së dyti, nëse merrni rregullisht barna që irritojnë stomakun. Kjo do të thotë që secili prej nesh është në rrezik potencial për të përjetuar probleme të tilla. Ne jetojmë në stres të vazhdueshëm dhe preferojmë të marrim një ilaç për të eliminuar simptomat tona në vend që të trajtojmë shkakun aktual.

Më poshtë sugjerojmë disa metoda alternative për dhimbjet e stomakut dhe kapsllëkun në vend që të merrni ilaçe kundër dhimbjes.

Përdorni kompresa të ngrohta për të lehtësuar dhimbjen. Një kompresë e ngrohtë mund të lehtësojë ndjeshëm dhimbjen që përjetoni nga irritimi i zorrëve. Asnjëherë mos vendosni një ngrohtësi direkt në lëkurë – duhet të ketë një shtresë rroba për të shmangur djegien.

Sodë buke
Soda ka aftësi për të trajtuar acidin. Ajo neutralizon acidet e stomakut dhe lehtëson simptomat e urthit për disa kohë. Mos harroni se nuk duhet ta përzieni sodën me ilaçe të tjera për të paktën 2 orë.

Përpiquni t’i përmbaheni dietës do të thotë një dietë me banane, oriz, mollë. Të gjitha këto ushqime kanë një gjë të përbashkët: ata janë të butë dhe mjaft të lehtë në stomak. Nëse keni simptoma të rënda, të përziera të vjella, diarre duhet së pari të shmangni ushqimin që keni ngrënë për disa kohë. Pastaj ju mund të filloni të ndiqni dietën në sasi të vogla. Mos harroni të pini shumë lëngje – mundësisht ujë, supë pule dhe lëng molle. Ushqime të tjera të buta, patate të ziera dhe çaj bimor.

Hani ushqime të pasura me fibra
Fibra përmirëson funksionimin e zorrëve. Sa më shumë fibra që hani, aq më pak probleme keni me sistemin tretës.
Çelësi është që të shtoni fibra në dietën tuaj të përditshme – kjo do të minimizojë gazrat. Burime të shkëlqyera të fibrave janë frutat, perimet, buka, manaferrat dhe fasulet e thata. Dy të fundit janë lehtësisht të tretshme dhe punojnë për të ngadalësuar kalimin e ushqimit të konsumuar nga stomaku në zorrë. Nëse keni diarre, fibrat e tretshme janë opsioni juaj i vetëm.

Merrni probiotikë
Probiotikët janë bakteret e gjalla të krijuara gjatë procesit të fermentimit të ushqimeve. Probiotikët duhet të jetojnë në zorrët, por mjedisi ynë, stilet e jetesës dhe antibiotikët e zvogëlojnë sasinë e tyre. Ata janë esenciale për tretjen tonë dhe ndihmojnë në lehtësimin e simptomave si dhimbjet abdominale dhe të diarresë. Ju ose mund të blini probiotikë dhe t’i merrni ato në dozën e rekomanduar nga mjeku juaj ose të hani ushqime të fermentuara.

Kopër, piper, xhenxhefil dhe kamomil
Këto barëra lehtësojnë dhimbjet në stomak. Piperi është shumë i dobishëm për të lehtësuar dhimbjet e stomakut, për shkak se përmban mentol në gjethet e tij që punon si një reliever natyror për të lehtësuar dhimbjet. Kopër stimulon rrjedhën biliare, xhenxhefili nxit pështymën dhe kamomili zbut spazmat e muskujve.

Kamomil dhe xhenxhefil i tharë
Një lule me të vërtetë magjike në aspektin e shëndetit është kamomili, i cili thuhet se ka efekte të ngjashme si ibuprofeni ose aspirina. Ndihmon për diarren, sindromën e zorrëve të irrituara dhe për dhimbjet e barkut. Xhenxhefili është gjithashtu i njohur për lehtësimin e dhimbjeve. Ai rrit absorbimin e ushqyesve dhe liron enzimat e tretjes. grave shtatzëna xhenxhefil zvogëlon të vjellat.

/shkollaeshendetit.com