Home POLITIKA Ministri italian në konferencë me Ramën: Mbështesim hapjen e negociatave brenda vitit

Ministri italian në konferencë me Ramën: Mbështesim hapjen e negociatave brenda vitit

0
Ministri italian në konferencë me Ramën: Mbështesim hapjen e negociatave brenda vitit

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio deklaroi në një konferencë të përbashkët me kryeministrin shqiptar Edi Rama se Italia mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë brenda këtij viti.

Ai u shpreh se kjo do të jepte një mesazh besimi dhe optimizmi për të gjithë Ballkanin Perëndimor.

“Konfirmoj mbështetjen tonëe për Shqipërinë në rrugën drejt anëtarësimit në familjen europiane për hapjen e negociatave para fundit të vitit. Kjo do jepte një mesazh besimi dhe optimizmi për të gjithë Ballkanin.

Kemi objektiv që në muajt e ardhshëm t’i kemi operative idetë. Ne si italianë duam të jemi protagonistë të realizimit të tyre. Duam të japim një kontribut për rritjen e punësimit dhe forcës ekonomike”, u shpreh Di Maio.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë