Ministri turk i Mbrojtjes: Turqia ndodhet gjithmonë pranë Azerbajxhanit

Ministri-Turk-0.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, zhvilloi një bisedë telefonike me ministrin e Mbrojtjes së Azerbajxhanit, Zakir Hasanov.

Sipas një deklarate nga Ministria e Mbrojtjes, Akar në bisedën telefonike i shprehu homologut Hasanov ngushëllimet për ushtarin azerbajxhanas që ra dje dëshmor si pasojë e zjarrit të hapur nga ushtria e Armenisë.

Akar shprehu keqardhjen dhe ngushëllimet për ushtarin azerbajxhanas që u martirizua dje në rajonin Kalbajar si pasojë e zjarrit të hapur nga ushtria armene.

Duke reaguar ndaj qëndrimit agresiv të Armenisë e cila shkel armëpushimin duke vendosur në objektiv pozicionet e Azerbajxhanit, Akar theksoi se Turqia ndodhet gjithmonë pranë Azerbajxhanit vëlla dhe që edhe pas kësaj do të jetë pranë tij në kauzat e drejta të tij.

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë