Me vetëm votat e mazhorancës është miratuar në Konferencën e Kryetarëve rezoluta antikorrupsion për thellimin e reformave që pritet të kalojë të hënën në Kuvend.

Draft rezoluta mori vetën 9 votat e deputetëve socialistë, ndërsa opozita nuk mori pjesë në votim.

Në përfundim, deputetja e PD, në një prononcim për mediat tha se janë disa kompetenca që i takojnë Këshillit Kombëtar të Integrimit, që ajo e drejton.

Sipas Tabakut, parlamenti ka nevojë për një gjithë përfshirje për ta bërë procesin e integrimit, kombëtar dhe “nuk ka nevojë për të miratuar copa letre që dihet si e kanë fundin”.

“Nuk besoj se mazhoranca e ka lartësinë që të na predikojë ne luftën ndaj korrupsionit.

Unë si kryetare  Këshillit Kombëtar të Integrimit e kam thënë që lufta ndaj korrupsionit duhet të kthehet në prioritet kombëtar. Deri më sot qeveria nuk e ka bërë këtë.

Së dyti janë një pjesë funksionesh me ngritjen e komisionit të posaçëm që i takojnë Këshillit Kombëtar të Integrimit. Janë edhe një pjesë që lidhen me mbikëqyrjen, raportimin dhe monitorimin që nuk i bën dot mazhoranca sepse mazhoranca nuk mund të raportoje tek vetja. Kjo është një detyrë që ligji ja ka dhënë për procesin e integrimit  opozitës.

Unë mendoj se parlamenti nuk ka nevojë për një rezolutë tjetër që nuk zbatohet. Parlamenti ka nevojë për një gjithëpërfshirje për ta bërë procesin e integrimit proces kombëtar, për të përfshirë të gjithë aktorët dhe partnerët, por ka nevojë që të mos miratojmë copa letre që dihet se çfarë fundi kanë”, tha Tabaku.

Mbledhja e Konferencës së Kryetarëve u shoqërua me debate mes mazhorancës dhe opozitës. Kreu i Grupit Parlamentar socialist, Bledi Çuçi propozoi datën 27 maj 2024 për çuarjen në seancë për votim të draft-rezolutës  Çuçi kërkoi që në seancë të parashikohen disa orë diskutimi dhe debat mes deputetëve në lidhje me rezolutën përpara votimit në Kuvend.

“”

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re