Një ndërhyrje vendimtare e shokut të tij të skuadrës, me gjasë i shpëtoi jetën. Një moment me të vërtetë dramatik u regjistrua në ndeshjen mes hungarezëve të Fehrevarit e azerëve të Gabalës, atje ku një futbollist u rrëzua në fushë e humbi ndjenjat.

Ishte minuta e 33-të, kur Hiester duke vrapuar në anë të fushës, përplaset me Ilkin Qirtimov. Ky i fundit rrëzohet në tokë dhe gëlltit gjuhën. Kapiteni i skuadrës, Asif Mamadov shkoi menjëherë tek shoku I skuadrës, duke mundur t’i tërheqë gjuhën e kësisoj ta shpëtojë nga rreziku.

https://www.youtube.com/watch?v=9UYAdTDqVMI

Gjithçka shkoi mirë kur më pas erdhi dhe ndihma e parë e mjekëve. Gjesti i kapitenit të ekipit azer ishte i ngjashëm me atë të disa muajve më parë në Kampionatin Europian, ku ish mesfushori i Interit Kristian Eriksen pësoi një atak kardiak, ndërsa kapiteni danze Kjaer vrapoi për t’i ardhur në ndihmë shokut të skuadrës.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re