Skip to content

Mosha Jote dhe e Partnerit Tënd Thonë Shumë për Lidhjen Tuaj, Studimi Gjeti Kufirin

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Disa njerëz thonë se mosha është vetëm një numër kur bëhet fjalë për dashurinë dhe marrëdhëniet.

Megjithatë, shoqëria duket se beson se duhet të ketë një kufi për vitet që ndajnë 2 të dashuruar, madje studiuesit gjetën hendekun perfekt që rrit shanset për jetëgjatësinë e çiftit.

Sido që të jetë, ne mendojmë se dashuria, përkushtimi dhe mirësia janë ato që kanë më shumë rëndësi në çdo marrëdhënie, por është gjithashtu interesante të shihet se çfarë thonë hulumtimet kur bëhet fjalë për hendekun e përsosur të moshës.

Ne duam të ndajmë me ju rezultatet e një studimi që ka zbuluar se ekziston një numër magjik që na ndihmon të marrim romancën e përjetshme për të cilën të gjithë ëndërrojmë.

“Rregulli i 7-ës”

Meqenëse tema se cila duhet të jetë një hendek i pranueshëm i moshës midis 2 partnerëve është subjektive dhe diskutimet mund të vazhdojnë përgjithmonë, shoqëria ka nxjerrë një rregull për të përcaktuar një kufi. Ky rregull gjysma e moshës suaj plus shtatë supozohet të përcaktojë moshën minimale të pranueshme për një partner takimi.

Pra, sipas këtij ekuacioni, nëse jeni 30 vjeç, takimi me dikë që është 22 vjeç do të ishte i pranueshëm, por një 21-vjeçar do të konsiderohej shumë i ri për ju.

Megjithatë, ky udhëzues mund të mos ketë vërtet kuptim, sepse, bazuar në të, sa më shumë të rritemi, duket se diferencat më të mëdha të moshës bëhen të pranueshme. Për shembull, sipas këtij ekuacioni, është në rregull që një 60-vjeçar të takohet me një 38-vjeçare edhe nëse diferenca e tyre në moshë është 22 vjet. Megjithatë, hendeku 8-vjeçar midis një 28-vjeçari dhe një 20-vjeçareje nuk është i pranueshëm.

Gjithashtu, duket se koha nuk pajtohet me këtë ekuacion. Për shembull, hendeku 25-vjeçar i Michael Douglas dhe Catherine Zeta-Jones nuk ishte i pranueshëm kur ata u martuan për herë të parë në vitin 2000, sepse ai ishte 55 vjeç dhe ajo 30. Megjithatë, tani, në 2022, ai është 77 dhe ajo 52, dhe duket se dallimi i tyre përshtatet në këtë rregull.

Çfarë gjeti një studim

Një studim që përfshinte 3000 njerëz u krye nga Universiteti Emory dhe ka zbuluar se sa më i madh të jetë diferenca në moshë, aq më i lartë është rreziku i ndarjes.

Në fakt, studimi e tregoi këtë:

  • Një çift me një diferencë 5-vjeçare ka një shans 18% më të lartë për t’u ndarë se ata që janë në të njëjtën moshë.
  • Një çift me një diferencë 10-vjeçare ka një shans 39% më të lartë për t’u ndarë se ata që kanë të njëjtën moshë.
  • Një çift me një diferencë 20-vjeçare ka një shans 95% më të lartë për t’u ndarë se ata që janë në të njëjtën moshë.

Dhe për të mbështetur këtë studim, disa nga ndarjet më të fundit që vijnë në mendje janë Sylvester Stallone dhe Jennifer Flavin që kanë një diferencë prej 22 vitesh, ose Madonna dhe i dashuri i saj, i cili është 35 vjet më i ri i saj, i cili u nda pas 4 vitesh.

Dhe nëse shikojmë marrëdhëniet e një prej yjeve më të famshëm të Hollivudit, Leonardo DiCaprio, i cili priret të takohet me femra shumë më të reja se ai, vëmë re se romancat e tij nuk zgjasin në afat të gjatë.

Aktori së fundmi u nda me të dashurën e tij Camila Morrone, e cila është 22 vjet më e vogël se ai. Lidhja e tyre zgjati 4 vjet.

Ndër lidhjet e tij të mëparshme, mund të përmendim edhe modelen Nina Agdal, 17 vjet më e vogël dhe modelen Bar Rafaeli, 10 vjet më e vogël dhe as këto lidhje nuk i qëndruan kohës.

Hendeku ideal i moshës

Prandaj, sipas këtij studimi, minimizimi i diferencës së moshës është rruga që duhet bërë nëse kërkojmë një romancë të qëndrueshme. Dhe numrat kanë treguar se një diferencë 1-2 vjeçare është një hendek ideal për të vazhduar mirë në një lidhje, sepse këto çifte kanë vetëm 3% gjasa që ta lënë atë.

Disa çifte të famshme e vërtetojnë të saktë këtë teori si Mark Zuckerberg, i lindur në 1984 dhe gruaja e tij Priscilla Chan, e lindur në 1985, të cilët janë të martuar që prej 10 vjetësh.
Ose Kelly Ripa, e lindur në 1970 dhe bashkëshorti Mark Consuelos, i lindur në 1971, të cilët janë ende të fortë pas 26 vitesh së bashku.

Pra, nëse shohim Leonardo DiCaprion, i cili ka lindur në 1974, partnerja e tij ideal nuk duhet të lindë më herët se 1973 ose më vonë se 1975. Pra, bazuar në këtë studim, Angelina Jolie ose Drew Barrymore, të dy të lindur në 1975 ose modelja Tyra Banks e lindur në vitin 1973, janë të gjithë yje beqarë që kanë një diferencë optimale në moshë me DiCaprion që mund ta ndihmojë lidhjen të zgjasë.

A jeni dakord që 1 vit është diferenca ideale në moshë… Apo mendoni se mosha nuk duhet të ketë rëndësi në një lidhje.

/shkollaesuksesit.com

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë