Home BOTA Moska: Faleminderit CIA për ndihmën në përhapjen e gjuhës ruse

Moska: Faleminderit CIA për ndihmën në përhapjen e gjuhës ruse

0

Ministria e Jashtme ruse falenderoi CIA-n për mbështetjen e përhapjes së gjuhës ruse, shkruan Sputnik, transmeton Kosova Post.
Thuhet se kjo është bërë pasi shërbimi informativ i SHBA njoftoi një konkurs për zyrtarët e gjuhës ruse për të ‘zbuluar të vërtetën’.
CIA ka postuar në Twitter njoftimin e kërkimit për zyrtarët me aftësi të gjuhës ruse. Në një deklaratë të nënshkruar, thuhet se një ‘bashkëpunëtor-linguist i CIA-s’ kërkohet të ‘zbulojë të vërtetën’.
NVM ruse ka njoftuar se është gati të ndihmojë me rekomandimet dhe ekspertët.
Më herët u njoftua se deklarata e CIA-s shkaktoi një reagim të djegur të përdoruesve të internetit. Ndër të tjera, njëri prej tyre shkroi se “Tramp tashmë ka një punë”./