Greqia dhe Turqia zhvilluan bisedime të reja në Athinë të martën dhe ranë dakord të rifillojnë pas më shumë se 60 raundesh, të cilat nuk kanë arritur ende një bazë për zgjidhjen e mosmarrëveshjes kufitare në ujërat mesdhetare lindore.

Takimi u mbajt si pjesë e fazës së dytë të negociatave përgatitore, një mekanizëm i riaktivizuar në fund të janarit, pas një pauze 5-vjeçare, raporton Reuers dhe AFP.

“Greqia po merr pjesë në këto negociata me mirëbesim” dhe ende shpreson të gjejë një “gjuhë të përbashkët” me Turqinë mbi çështjet e diskutueshme, tha ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias para gazetarëve pas takimit katër orësh.

Detajet e takimit nuk dihen.

Raundi tjetër i bisedimeve ka të ngjarë të zhvillohet në Stamboll, sipas televizionit publik grek ERT.

“Shpresojmë që (këto kontakte) do të bëjnë të mundur gjetjen e një gjuhe të përbashkët për të zgjidhur mosmarrëveshjen tonë të vetme me Turqinë: caktimin e zonës ekskluzive ekonomike dhe shelfin kontinental në Detin Egje dhe Mesdheun lindor, bazuar në ligjin ndërkombëtar dhe Konventa e Kombeve të Bashkuara për ligjin e detit,” tha Dendias.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në Ankara se Turqia qëndron “vendosmërisht” në kërkesat e saj në Mesdheun lindor.

“Eshtë përjashtim që ne të biem dakord për koncesione,” i tha ai një konference shtypi.

Turqia paralajmëroi në një shënim diplomatik të hënën se kërkohet miratimi i saj për çdo punë në shelfin kontinental në Mesdheun lindor për të cilin pretendon.

Sipas mediave turke, Ankaraja ka reaguar ndaj një marrëveshjeje të nënshkruar në 8 mars nga Qipro, Greqia dhe Izraeli për të vendosur kabllon elektrike më të gjatë nëndetare në botë, më shumë se 1.000 kilometra të gjatë, për të kaluar nën zonën e pretenduar nga Turqia.

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar i bëri thirrje Athinës të hënën të ndalojë provokimin.

“Greqia dëshiron t’i kthejë çështjet greko-turke në një problem midis Turqisë dhe Bashkimit Evropian dhe Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara,” tha ai.

“Ne nuk e pranojmë atë” dhe “nuk të çon askund”, paralajmëroi ai.

Ai theksoi se Ankaraja është e gatshme të “diskutojë të gjitha çështjet”.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg shprehu shqetësim të hënën në lidhje me mosmarrëveshjet midis Greqisë dhe Turqisë rreth Mesdheut Lindor dhe vendimit të Turqisë për të blerë sistemin S-400 nga Rusia.

Tensionet midis dy vendeve u përshkallëzuan këtë verë për të drejtën e shfrytëzimit të rezervave të gazit natyror në ujërat mesdhetare lindore.

Negociatat përgatitore duhet të hedhin bazat për negociata zyrtare, por shumë pak përparim është bërë deri më tani.

Më shumë se 60 raunde negociatash janë zhvilluar që nga viti 2002 dhe ende nuk është arritur asnjë marrëveshje për çështjet që duhen negociuar.

Athina dëshiron të negociojë vetëm për caktimin e zonës ekonomike ekskluzive dhe shelfin kontinental në Detin Egje dhe në Mesdheun lindor dhe jo për çështje që lidhen me “sovranitetin kombëtar”.

Turqia dëshiron të negociojë për të gjitha çështjet, përfshirë përcaktimin e hapësirës ajrore dhe ishujt e Egjeut.

Krerët evropianë do të diskutojnë mosmarrëveshjen midis Greqisë dhe Turqisë në një samit në 25 dhe 26 mars.

Greqia beson se, nëse nuk bien dakord, të dy palët duhet t’i drejtohen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ).

Në një samit në dhjetor të vitit të kaluar, udhëheqësit evropianë ranë dakord të zgjerojnë listën e individëve dhe kompanive në Turqi që do të sanksionohen për kërkimin e gazit në Mesdheun lindor, në ujërat e pretenduara nga Greqia dhe Qiproja.

Emrat e njerëzve që do të sanksionohen do të shtohen në një listë të krijuar në nëntor 2019, e cila tani përfshin dy zyrtarë nga një kompani turke e naftës, të cilëve u është ndaluar hyrja në BE dhe pasuritë e tyre të ngrira.

Udhëheqësit e BE udhëzuan Përfaqësuesin e Lartë të BE për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell të përgatisë një raport mbi zhvillimin e situatës, më së voni deri në mars 2021 dhe të propozojë emrat e individëve dhe kompanive të reja që do të përfshihen në listën e të sanksionuarve.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re