Sipas MeteoAlb: EDHE sot MBETEMI në ndikimin e presionit të ulët atmosferik duke bërë që i gjithë territori të jetë me vranësira të dendura dhe reshje shiu në zonën e ulët dhe bregdet POR reshje dëbore në zonat e thella malore. NDERSA pasditja sjell përmirësim të motit  duke bërë që kthjellimet të jenë dominante në të gjithë shqipërinë dhe reshje të pakta dëbore të mbeten në zonat lindore.

 

Temperaturat e ajrit ULEN në mëngjes por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga -1°C  deri në 16°C.

 

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor-Juglindor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.