Kete te hene vendi ynë do të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë perëndimore.

Moti parashikohet kryesisht i kthjellët deri në orët e mesditës e vranësira të cilat gradualisht do të vijnë në dendësim.

Era do të fryjë me drejtim perëndim – veriperëndim me shpejtësi mesatare 1-8m/sek shoqëruar me valëzim në dete i forcës 1-2 ballë. Temperaturat pritet të pësojnë rënie në të dyja vlerat nga 9° në orët e mëngjesit deri në 25°Celcius në mesditë.

I gjithë Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga masa ajrore të qëndrueshme të cilat do të sjellin mot kryesisht të kthjellët dhe vranësira të përqëndruara në pjesën perëndimore të tij.

Sa i përket Europës pjesa lindore, ajo veriore si dhe ishujt Britanikë do të kenë mot të paqëndrueshëm, të vranët dhe reshje shiu. Europa qëndrore, Gadishulli Iberik dhe Brigjet e Egjeut parashikohet të ndikohen nga kushte atmosferike të qëndrueshme me mot të kthjellët dhe rritje temperaturash në mesditë.