Java nis nesër me ditën e hënë, ndërsa moti parashikohet kryesisht i vranët e alternime afatshkurtra në mesditë kthjellimesh.

Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar dhe në kohë afatshkurër në zonën e veriut deri të lartë. Në zonën e Alpeve, verilindje në lartësitë mbi 300 metër dhe juglindje mbi 800 metër do të ketë reshje tepër të dendura dëbore.