Përmbytjet katastrofike të shkaktuara një javë më parë në Libi nga stuhia Daniel shkaktuan të paktën 11.300 të vdekur në Derna, në lindje të vendit.

 

 Kjo u bë e ditur nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), duke shtuar se fatkeqësia shkaktoi edhe vdekjen e 170 personave në vende të tjera në Libinë lindore. 

 

Stuhia Daniel, e cila goditi qytetin me 100,000 banorë gjatë natës midis të dielës 10 dhe të hënës 11 shtator, shkaktoi dështimin e dy digave në rrjedhën e sipërme, duke shkaktuar një përmbytje të madhësisë së cunamit përgjatë vadit që përshkon qytetin. 

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re