Ministria e Shëndetësisë bºn me dije se nga 859 testime, 60 qytetarë kanë rezultuar  të infektuar.

 

Fatmirësisht nuk ka pasiur asnjë humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orët e fundit

 

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 859 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 60 qytetarë, në këto bashki:

32 në Tiranë, 13 në Fier, 3 në Shkodër, 2 në Vlorë, Himarë, Korçë, 1 në Durrës, Lushnje, Divjakë, Mallakastër, Sarandë, Gjirokastër.Janë 417 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 5 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.Janë shëruar 41 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,254 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (01 Maj 2022)

Raste të reja ditore 60Të shëruar në 24 orë 41Të shtruar në spitale 5Humbje jete në 24 orë 0Testime ditore 859

Testime totale 1,807,273Raste pozitive 275,167Raste të shëruara 271,254Raste Aktive 417Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 255Fier 52Vlorë 42Shkodër 13Elbasan 11Korçë 11Gjirokastër 11Durrës 9Berat 6Kukës 4Lezhë 3