Mundësia për të bashkëpunuar me opozitën, Rama: Ne jemi të gatshëm, po s’po dimë kush është kush

rama1.jpg

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Kryeministri Edi Rama ka komentuar zhvillimet e fundit në kampin kundërshtar pas mbledhjes së Kryesisë në Selinë Rozë.

Duke folur për gazetarët, Rama uroi që demokratët të dalin sa më shpejt nga situata duke i kapërcyer liderin aktual Lulzim Basha dhe ish-liderin Sali Berisha, të cilët i cilëson shpesh si “kufoma politike”.

I pyetur nëse mazhoranca sheh mundësi për të bashkëpunuar me opozitën në këto kushte, kreu i qeverisë tha se kjo mbetet për t’u parë pasi “nuk dihet më se kush është kush.”

Megjithatë, ai shtoi se për sa kohë deputetet demokratë janë legjitimë sepse janë në Parlament me votën e zgjedhësve, mundësitë mund të krijohen:

“Të dy këta përfaqësues të mbetur nga e shkuara në këmbë, nuk kanë asnjë legjitimitet veç e veç. Deputetët e PD, janë legjitimë sepse janë aty me votën e popullit.

Kur shohim që ka shans për bashkëpunim, jemi aty për ta bërë këtë. Situata është e vështirë për momentin..do të shohim si do të zhvillohet. Uroj që të ketë një zgjidhje paqësore. Uroj që dhuna dhe fortifikimet të mbeten pas.”

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë