Elon Musk shkoi të enjten në një qytet kufitar në Teksas për të paraqitur situatën atje “pa filtra”. Në një kohë kur debati për emigracionin në SHBA është në krye të lajmeve, miliarderi u gjend në kufirin Teksas-Meksikë. Atje ai u takua me zyrtarë lokalë dhe më pas donte t’u ofronte përdoruesve të X një imazh “të pafiltruar”.

Vizita e Musk erdhi në një kohë kur mijëra emigrantë po kalojnë kufirin amerikan. Më pas me kamionë, trena dhe autobusë arrijnë në Teksas, Arizona dhe Kaliforni. Është tregues se kohët e fundit numri i emigrantëve të paligjshëm që mbërrijnë në jug të SHBA-së është veçanërisht i lartë.

Në fakt, manjati u gjet në Eagle Pass. Atje, qindra emigrantë kalojnë lumin Rio Grande pranë urës hekurudhore, duke shpërfillur telat me gjemba të vendosura përgjatë brigjeve të lumit nga Garda Kombëtare e Teksasit.

Musk, i cili mbante një bluzë të zezë, kapele të zezë kauboji dhe syze dielli aviatori në një transmetim të drejtpërdrejtë që bëri përmes platformës së tij X, shpalosi pikëpamjet e tij mbi reformën e imigracionit në SHBA.

Manjati, pasi bëri thirrje për përshpejtimin e “miratimit” të kërkesave të atyre që kanë të drejtë për azil, nxitoi të shtojë se atyre që “shkelin ligjin” duhet t’u ndalohet hyrja. “Ne duam t’i bëjmë të dyja: të përmirësojmë imigracionin legal dhe të ndalojmë fluksin e njerëzve që është aq i madh sa çon në kolapsin e shërbimeve sociale,” tha ai me sy.

 

Musk, i cili është me origjinë nga Afrika e Jugut, iu referua statusit të tij si “emigrant në SHBA” dhe theksoi se ai është “jashtëzakonisht pro emigrant”. Vihet re se në video ai ka prezantuar republikanin Tony Gonzalez, nga Teksasi, i cili pasi e ka pritur në zonë është ankuar se banorët “ndihen të braktisur”.

Subscribe kanalin tonë në Youtube për të mos humbur asnjë video të re