Elon Musk ka njoftuar se ai ka “hequr qafe” shërbimet e zëvendëskëshilltarit të përgjithshëm në Twitter-it, për shkak të shqetësimeve se zyrtari i rangut të lartë u përpoq të shtypte informacionin se si platforma trajtoi polemikat rreth laptopit të djalit të Presidentit Biden, Hunterit.

Musk, i cili bleu Twitter-in muajin e kaluar për 44 miliardë dollarë, postoi në Twitter se kishte shkarkuar James Baker, i cili ishte ndër avokatët kryesorë të FBI-së përpara se t’i bashkohej Twitter-it në vitin 2020, për shkak të “rolit të tij të mundshëm në fshehjen e informacionit të rëndësishëm për dialogun publik”.

Musk thotë se Baker, i cili luajti një rol kyç në hetimin e FBI-së mbi pretendimet për ndërhyrje ruse në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës në SHBA, ofroi një shpjegim “jo bindës” për veprimet e tij kur u përball.

Njoftimi i Musk erdhi pak përpara se gazetari i pavarur Matt Taibbi të postonte në Twitter se lëshimi i planifikuar i skedarëve të rinj të brendshëm në lidhje me trajtimin e historisë së laptopit të Hunter Biden nga Twitter ishte vonuar për shkak të “verifikimit” të dokumenteve nga Baker pa miratimin e menaxhmentit.

Taibbi, një ish-gazetar i Rolling Stone, i cili tani shkruan për platformën Substack, tha se ai dhe kolegu i tij – gazetari i pavarur Barry Weiss – u përballën me “pengesa” në kërkimin e tyre për dokumente të brendshme që ndanë me ta nga Musk.

Taibbi tha se ai dhe Weiss vazhduan të rishikonin dokumentet, të quajtura “Dosjet në Twitter” dhe po përgatiteshin të publikonin episodin e ardhshëm.

Al Jazeera kontaktoi Bakerin për koment në Twitter dhe Linkedin.

Të premten, Taibbi publikoi korrespondencën e brendshme nga tetori 2020, duke detajuar se si drejtuesit e Twitter morën vendimin për të kufizuar shpërndarjen e një artikulli të New York Post që detajonte materialet e gjetura në një laptop që i përkiste Hunter Biden.

Komunikimi tregoi se përfaqësuesit e Twitter-it debatonin – dhe nganjëherë nuk pajtoheshin – nëse dhe si të kufizonin një artikull që pretendonte se Hunter Biden tregtonte në emër të babait të tij në marrëveshjet në Ukrainë dhe Kinë.

Drejtuesit e Twitter-it vendosën përfundimisht se artikulli duhet të kufizohet sipas politikës së tij kundër materialeve të hakuara, mes pretendimeve të ish-zyrtarëve të inteligjencës amerikane se historia e laptopit kishte shenjat dalluese të dezinformimit rus, megjithëse nuk u paraqit asnjë provë e përfshirjes ruse.

Baker ishte ndër drejtuesit që mbështetën kufizimin e artikullit, duke argumentuar se ishte “e arsyeshme të supozohej” se ai përmbante materiale të hakuara dhe “kujdes është i garantuar”, tregojnë e-mailet e publikuara nga Taibbi.

Dokumentet e publikuara të premten supozohet se tregojnë gjithashtu korrespondencë nga fushata e Biden-it që i kërkon Twitter-it të heqë disa cicërima – përfshirë fotot e supozuara nudo të Hunter Biden që janë shpërndarë pa pëlqim – por nuk tregojnë se ekipi i Bidenit, policia ose ndonjë agjenci qeveritare ka kërkuar në mënyrë specifike heqjen e artikullit të New York Post.

Lëshimi i dosjes nga Taibbi shkaktoi reagime të polarizuara gjatë fundjavës.

Ndërsa figurat e medias dhe politikanët e së djathtës politike i etiketuan dokumentet si konfirmim të njëanshmërisë liberale të Twitter-it dhe armiqësisë ndaj fjalës së lirë, shumë nga e majta e panë atë si një histori të pavëmendshme që thjesht tregonte përpjekjet me qëllime të mira të platformës për t’u përballur me vendime të vështira moderimi.

Disa ish-drejtues të Twitter-it theksuan publikimin e dokumenteve, të cilat përfshinin emra dhe adresa e-maili, si shembulli i fundit i udhëheqjes së papërgjegjshme të Musk të kompanisë, me Yoel Roth, ish-kreu i besimit dhe sigurisë së Twitter-it, duke thënë se masa i vendosi punonjësit ” në rrezik”.

Vendimi i Twitter për të kufizuar një artikull të New York Post javë pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ndezi një debat të ashpër rreth rolit të mediave sociale në menaxhimin e informacionit të ndjeshëm politik, me konservatorët që akuzuan platformën për favorizimin e fushatës së kandidatit të atëhershëm Biden.

Mediat, duke përfshirë The New York Times, The Washington Post dhe CBS më vonë raportuan se analiza mjeko-ligjore tregoi se mijëra dokumente, përfshirë materialin e publikuar nga New York Post, ishin autentike.

Ish-CEO i Twitter-it, Jack Dorsey tha më vonë në një seancë dëgjimore në Kongres mbi dezinformatat dhe mediat sociale se ai mendonte se trajtimi i artikullit nga platforma ishte një “gabim i plotë”.