Skip to content

Musonet përmbysin Bangladeshin dhe Indinë

  • 20/06/2022

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Të paktën 25 njerëz u vranë nga bubullimat dhe rrëshqitjet e dheut gjatë fundjavës në Bangladesh, ndërsa miliona u prekën nga efektet e shirave në pjesët e ulëta verilindore të vendit që kanë të bëjnë me përmbytjet më të këqija të musoneve në historinë e fundit.

Në shtetin fqinj indian të Assam, të paktën 17 persona humbën jetën gjatë një valë përmbytjeje që filloi këtë muaj, thanë zyrtarët e policisë të dielën. Shumë lumenj të Bangladeshit janë ngritur në nivele të rrezikshme dhe reshjet e shiut mbi malet indiane e kanë përkeqësuar situatën, tha Arifuzzaman Bhuiyan, kreu i Qendrës së Parashikimit dhe Paralajmërimit të Përmbytjeve të shtetit.

Mijëra policë dhe ushtarë janë dërguar në disa pjesë të vendit për të ndihmuar në kërkimin dhe shpëtimin.

Rreth 105,000 njerëz janë evakuuar deri më tani dhe një zyrtar i partisë në pushtet në rrethin Sunamganj tha se vendi do të përballet me një krizë humanitare nëse nuk kryhen operacione të vlefshme shpëtimi.

“Pothuajse i gjithë brezi Sylhet-Sunamganj është nën ujë dhe miliona njerëz kanë mbetur të bllokuar,” tha ai, duke shtuar se ata nuk kanë ushqim apo ujë të pijshëm dhe se rrjetet e komunikimit janë të dëmtuara. Zyrtarët rajonalë thanë se rreth 3.1 milion njerëz janë vendosur, 200,000 prej të cilëve janë strehuar në strehimore të improvizuara të qeverisë në argjinaturat e ngritura ose lartësi të tjera.

Bangladeshi dhe India po përballen me një rritje të kushteve ekstreme të motit në vitet e fundit, të cilat po shkaktojnë dëme në shkallë të gjerë. Ambientalistët paralajmërojnë se ndryshimi i klimës mund të çojë në më shumë fatkeqësi, veçanërisht në ultësirën dhe Bangladeshin me popullsi të dendur.

 

 

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë