Mutacioni i ri i Covid-19, Italia mbyll kufinjtë dhe pezullon fluturimet

mbyll.png

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë

Italia ka pezulluar udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe hyrjen në vend për të gjithë udhëtarët të cilët kanë vizituar Afrikën gjatë 14 ditëve të fundit, për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit Botsvana, i cili po shkakton shqetësim global.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Roberto Speranza, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon të gjithë udhëtarët që kanë vizituar Afrikën Jugut gjatë 14 ditëve të fundit, të hyjnë në vend, raporton abcnews.al

“Shkencëtarët tanë po shqyrtojnë variantin e ri B.1.1.529. “Ndërkohë ne do të marrim masat e nevojshme menjëherë”, tha Speranza.

Në të njëjtën kohë, BE planifikon të pezullojë fluturimet nga Afrika e Jugut, ndërsa sot gjithashtu pritet një mbledhje e shkencëtarëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të diskutuar ndikimin që do të ketë ky variant te vaksinat ekzistuese dhe trajtimet kundër Covid.

në Facebook, klikoni Join Group

/faxweb

Ndajeni këtë artikull me të tjerë duke klikuar ikonat më poshtë